Zagospodarowanie alejek prowadzących przez ogród czy do domu od bramki często stanowi problem. Zwłaszcza, że w sąsiedztwie kostki gleba jest sucha i nie każda roślina przetrwa w takich warunkach.

Wszystko zależy od warunków

Wybór rośliny nie powinien być przypadkowy. Największy wpływ ma rodzaj gleby, czy są to piaski czy ciężka glina oraz jej kwasowość. Sadząc rośliny na nieodpowiednim dla nich stanowisku mogą one chorować, a nawet zamierać.

Jakie rośliny wybrać do posadzenia wzdłuż chodnika

Teraz przyjrzymy się najciekawszym roślinom do zadań specjalnych jakim jest zagospodarowanie bliskiego sąsiedztwa chodnika. A wiec do dzieła!

Irysy

Nic tak nie prezentuje się okazale podczas kwitnienia wzdłuż ścieżki jak irysy. Ich kwiaty rozkwitają co dzień przez większą połowę czerwca. Jeśli chcemy szybko uzyskać efekt powinniśmy sadzić w jednym okółku po trzy korzonki. Irysy najlepiej rosną na glebie lekkiej, przepuszczalnej i średnio żyznej. Do zadarniania terenu wokół nich można posiać maciejkę czy nasturcję niską. Natomiast w tle za irysami posadzić wysokie kwiaty kwitnące latem jak jeżówki czy rubdekie.

Róże

Jeśli nie mamy dużo miejsca to niskie róże rabatowe, wielokwiatowe będą idealną kandydaturą. Sztampowe już połączenie stanowią róże z lawendą. Róże pnące można posadzić przy wejściu i puścić nad bramką. Te rośliny lubią ziemię przepuszczalną i słoneczne miejsce. Jednak pod krzewy róż trzeba dać warstwę kompostu, aby ich kwitnienie było obfite. Dobrze rosną na glebie o pH obojętnym lub lekko zasadowym, ale na lekko kwaśnym też się utrzymają.

Astry wieloletnie

Chcecie mieć piękny spacer jesienią po ogrodzie albo od bramki do domu? Posadźcie astry. Nic tak nie przyciąga wzroku o tej porze roku jak piękna alejka tych kwiatów jesieni. Można je z powodzeniem łączyć z innymi kwitnącymi wcześniej roślinami. Chociażby niezawodną lawendą czy kępami dzwonka karpackiego, floksami, rozchodnikiem. Stanowią też wyśmienite towarzystwo dla róż wielkokwiatowych.

Fioletowe astry wieloletnie
pixabay.com

Juka karolińska

Okazałą rośliną idealną do obsadzenia dłuższego podjazdu jest właśnie juka karolińska. Wyrastający z kępy wąskich liści kwiatostan oblepiony białymi dzwonkami o wielkości kilku centymetrów. Bez większego problemu rośnie w miejscu słonecznym i suchym. Kwitnie w czasie wakacji. Ostrożnie trzeba do niej dobrać inną roślinę towarzyszącą, która ma podobne wymagania i pasuje do niej.

Trawy

Jeśli nasze założenie ogrodowe wyklucza zbyt dużą ilość roślin kwiatowych można postawić na trawy. Mogą to być na przykład śmiałek darniowy czy kostrzewa popielata. Ciekawy wygląd ma też trawa ostnica zwana koński ogon, albo turówka wonna czyli żubrówka. Ładny pokrój ma też turzyca sztywna zwłaszcza przy niewielkich ścieżkach.

Berberys

Duża ilość odmian berberysów pozwala wybrać sobie pasującą nam odmianę. Mogą mieć liście jasno zielone czy nawet czerwone. Można z nich tworzyć zarówno cięte żywopłoty, a także formować kształty. Warto je łączyć, zwłaszcza czerwone z płożącymi roślinami na przykład irgą.

Jak określić jaka jest nasza gleba

Oczywiście te parametry można zmienić. Jest na to kilka sposobów. Sprawdzenie pH wymaga od nas tylko zakupu płynu Heliga. Natomiast to jak nasza gleba utrzymuje wilgoć dostarczy nam obserwacja. Nie lekceważmy też chwastów w ocenie ziemi, są to rośliny wskaźnikowe, które rosną tam, gdzie występują odpowiednie warunki.

Jak zmienić właściwości gleby

Sposobów na to jest kilka, w Internecie krąży całe mnóstwo mitów. Jednak najlepiej działają stare, sprawdzone sposoby. Koszt oczywiście zależny jest od regionu jak i wielkości powierzchni jaką mamy do zagospodarowania.

Zakwaszanie gleby – można wykonać dodając torfu oraz nawozów kwaśnych jak siarczan amonu czy potasu;

Spulchnienie gleby – szczególnie ciężkie gliny wymagają tego zabiegu, uzyskamy go poprzez wprowadzenie nierozłożonego kompostu i piasku;

Podniesienie poziomu pH – wystarczy jesienią wysypać nawóz wapniowy i wymierzać go z wierzchnią warstwą gleby;

Polepszenie warunków wodnych – można wymieszać ziemie z kompostem – dużą jego ilością, a jak mamy niewielki kawałek to dodać perlitu lub podobnej skały wulkanicznej oraz wysypanie gleby między roślinami korą, kamieniami, piaskiem;

Obsadzając chodnik warto oczywiście mieszać kilka gatunków. Zwłaszcza kwitnących w różnych porach roku. Do nowoczesnych domów najlepiej pasują rośliny posadzone w szpalerze. Natomiast do domów stylizowanych warto tworzyć ciekawe jakby nieuporządkowane zestawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.