Co warto wiedzieć na temat miejscowości Rzepedź?

Rzepedź to dość interesująca wieś, leżąca na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczad. To tam żyją Łemkowie, o których na pewno każdy choć raz słyszał. Ich życie badał jeden z właścicieli wsi – Jan Kanty Podolecki. Wykupił on Rzepedź na początku XIX wieku i przeprowadził się tu z pobliskiego Leska, w którym się wychował. Przez następne 20 lat prowadził tu działalność polityczno-społeczną, zarządzał majątkiem i badał Łemkowską kulturę, a także sam tworzył. Napisał on między innymi „Hnatowe Berdy” – powieść na podstawie lokalnego podania, a także „Elegię na śmierć wieszcza z Miodobrodu Tymona Zaborowskiego”.

W czasie, kiedy żył tu Podolecki, dwór był miejscem, w którym toczyło się ożywione życie towarzyskie. Chętnie przyjmowano tu powstańców oraz emisariuszy. Po 1832 roku wieś przejął Stanisław Niezabitowski, oficer wojsk polskich, który osiadł tu na resztę życia po upadku powstania listopadowego. W czasie I wojny światowej toczyły się w tej okolicy ciężkie walki. Po II wojnie światowej zaś wysiedlono większość mieszkańców (którzy byli głównie grekokatolikami). Część z nich powróciła po 1956 roku. Początki wsi są zaś datowane na 1526 rok, kiedy na mocy przywileju udzielonego przez starostę sanockiego Mikołaja Wolskiego Rzepedź ulokowano jako wieś królewską.

Pierwsze jej lata to czasy dynamicznego rozwoju. Niestety, w 1657 roku Rzepedź znalazła się na trasie pochodu Jerzego Rakoczy (J.Rakoczy ➡informacja), który ją zniszczył i spustoszył. Nazwa miejscowości pochodzi zaś od wołoskiego słowa „repede”, która oznacza szybki, bystry potok. Historyczna część wsi leży właśnie nad potokiem Rzepedką. Obecnie pojawiła się także druga część osady, bardziej przemysłowa, która położona jest u zbiegu rzek Osławy i Osławicy. Jest to bardzo spokojna i klimatyczna wioska, którą chętnie odwiedzają turyści zmierzający w Beskidy i Bieszczady. To wspaniała baza noclegowa i wypadowa w góry (Rzepedź noclegi ➡informacja). Liczne pensjonaty i prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniając im pobyt noclegowy w Rzepedzi.

Rzepedź posiada również ciekawe zabytki. Jednym z nich jest historyczna cerkiew pod wezwaniem świętego Mikołaja oraz jej dzwonnica. Cerkiew wybudowano tu i poświęcono w 1824 roku. Oprócz tego warto zobaczyć również kaplicę Proroka Ilji z lat 30. XX wieku. Oczywiście możemy podziwiać tu także kilka starych chyż łemkowskich, czyli zagród.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>