Czasy w angielskim niejednej osobie spędzają sen z powiek. Problem z nimi mają zarówno początkujący, jak i zaawansowani uczniowie. Przyczyn kłopotów jest co niemiara, od skomplikowanej konstrukcji, po ich liczbę. Okazuje się jednak, że dobra metoda nauki pozwala wyeliminować trudności, jakie stwarzają czasy w języku angielskim. Jak nauczyć się czasów i skutecznie ich używać?

Gramatyka (nie) taka straszna

Większość szkół językowych naukę języka angielskiego rozpoczyna od czasów. Na początek jest teoria, która ma omówić budowę i zastanawianie każdego z 16 czasów, następnie przechodzimy do ćwiczeń. Wypełnianie luk, nauka na pamięć listy czasowników, łączenie porozrzucanych elementów w zdania. Wszystko to sprawia, że nauka angielskiego staje się czasochłonna, monotonna i skomplikowana. Co więcej, nie przynosi ona efektów. Nauka czasów w języku angielskim jest bowiem ważna, ale nie najważniejsza. Od teorii istotniejsza jest bowiem praktyka. To, dzięki niej dowiesz się, jak angielski czas przyszły Future Simple wykorzystać w zadaniach i w jakich sytuacjach go stosować. Praktyczna nauka jest więc o wiele skuteczniejsza bardziej przydatna w codziennym życiu, a także będzie stanowić świetną zabawę.

Nauka czasów w języku angielskim poprzez praktykę

Czasy angielskie najlepiej przyswaja się nie poprzez rozwiązywanie ćwiczeń gramatycznych, ale poprzez mówienie. Taką formę nauki umożliwi Metoda Aktywnego Mówienia. Opiera się ona na minimalnej ilości teorii i maksymalnym treningu praktycznym. W czasie lekcji online otrzymujesz podstawowe informacje o danym czasie i na tej podstawie samodzielnie budujesz zdania, które następnie wypowiadasz na głos. Metoda Aktywnego Mówienia skupia się na tym, aby zdania, pytania i przeczenia były maksymalnie użyteczne i dopasowane do twojej sytuacji. Dzięki temu łatwiej zapamiętasz zasady konstrukcji danego czasu oraz sytuacje, w jakich masz go użyć.

Czasy angielskie – nie musisz ich się uczyć na pamięć

Jednym z najczęstszych problemów, jakie stwarzają czasy w angielskim, jest wykucie na pamięć ich konstrukcji. Zadanie to jest nie tylko czasochłonne i monotonne, ale i obniża motywację do nauki. Wraz z poznawaniem nowych czasów (a jest ich aż 16!) zasady ich stosowania zaczynają się zacierać. Problem z tym mają nie tylko laicy, ale i osoby zaawansowane. Wynika to z tego, że nauka na pamięć nie jest naturalna. Mózg szybko zapomina, szczególnie jeśli zwroty angielskie używa się rzadko np. tylko w czasie wakacji. To, dlatego chcąc nauczyć się i zapamiętać angielskie czasy, należy zastosować metodę, którą wykorzystujemy przy przyswajaniu języka ojczystego. Oznacza ona nastawienie się na mówienie i słuchanie. Choć na początku konstrukcje mogą być błędne, to z czasem intuicyjnie będziesz zauważać te błędy i je eliminować.

Warto też pamiętać, że uczenie się na pamięć spowoduje, że w sytuacjach nowych czy stresowych może dojść do blokady językowej. Mimo znajomości konstrukcji i zasad gramatycznych nie będziemy wtedy w stanie zbudować poprawnego zdania. Jest to efekt tego, że zamiast na praktycznych przykładach uczymy się czasów w angielskim na podstawie teoretycznych, zupełnie nieprzydatnych zdań.

Nauka angielskiej gramatyki nie należy do najprzyjemniejszych. Problem z jej opanowaniem ma wiele osób. Problemy sprawia on jednak przede wszystkim osobom, które korzystają ze starszych metod nauki. Opierają się one na uczeniu się na pamięć zbyt dużych partii materiału i braku ćwiczeń w postaci mówienia. Stosując Metodę Aktywnego Mówienia, łatwo można wyeliminować te kłopoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.