Dwa oblicza Ustki

Ustka, niewielka miejscowość na Wybrzeżu Słowińskim u ujścia rzeki Słupi w powicie słupskim to jedno z najchętniej odwiedzanych wypoczynkowych miejscowości w Polsce. Miasto portowe, uzdrowisko i letni kurort w jednym. Przez uwarunkowania geograficzne miasto jest podzielone na cześć wschodnią i zachodnią. To nie tylko podział, który wytyczyła przepływająca rzeka. To dwa oblicza miasta. Ustka słynie z pięknych szerokich piaszczystych plaż. Ogółem w obszar administracyjny miasta wchodzi 4 km strefy przybrzeżnej. Jednak tylko na części są wydzielone kąpieliska. Na terenie miasta są dwa kąpieliska morskie: Ustka Wschód i Ustka Zachód. Podział ten wyznacza rozdzielająca wybrzeże rzeka.

Kąpielisko wschodnie jest większe i bardziej popularne wśród turystów. Plaża na wschód od kanału portowego liczy około 500 metrów. Niestety obszar ten co roku w wyniku niszczącego działania morza jest wymywany przez zimowe sztormy i fale. Wysiłki władz lokalnych w postaci nawożenia piachu z kanału portowego i poszerzania plaży w obliczy siły morskiego żywiołu nie sprawdzały się. Dlatego od 2014 roku w Ustce rozpoczęto innowacyjny projekt ochrony wybrzeża. Tak zwana sztuczna rafa, która jest budowana z jednej strony ma osłonić klify i plażę od niszczących fal, z drugiej ma być siedliskiem dla morskiej fauny i flory. To co dla turystów najważniejsze – wschodnia plaża ma być jeszcze większa i szersza. Na oddanej do użytku w tym roku plaży po modernizacji nie powinno zabraknąć miejsca dla nikogo. Po drugiej stronie portu mamy plażę zachodnią. Ta spokojniejsza i rzadziej uczęszczana plaża jest kompletnym przeciwieństwem wschodniej. W wyniku działania morskich prądów w tę cześć wybrzeża morze nanosi piasek z innych miejsc. Z jednej strony mamy więc znikającą plażę, podczas gdy druga część jest przez morski żywioł tworzona.

Ustka to nie tylko dwie plaże, ale i dwa mola – każda ze stron ma swoje własne. Początkowo były to konstrukcje zbudowane z drewnianych skrzyń wypełnionych balastem. Obecny kształt zyskały po przebudowie na przełomie XIX i XX wieku. W czasie wojny powstał plan budowy trzeciego mola. O zamysłach tych świadczy fragment 100-metrowej niedokończonej konstrukcji, tzw. III molo. Na turystów pragnących zobaczyć te niesamowite rzeczy na własne oczy czeka bogata baza noclegowa. Ustka noclegi zapewnia szeroki wachlarz co sprawi, że każdy znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce. Ustka to zarówno hotele i pensjonaty, jak również nisko budżetowe kwatery prywatne i pokoje gościnne.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>