Dolny Śląsk to rozległy teren z bardzo bogatą historią, która kształtowała tą przestrzeń przez długie tysiąclecia. Jest to też region, w którym znajdziemy najwięcej zamków w całej Polsce.

Zamki Dolnego Śląska

Teren ten sprzyjał bogaceniu się. Dogodne warunki dla rozwoju dawał łagodny klimat oraz szlaki handlowe z południem, a w średniowieczu z zachodem Europy. Także dobra organizacja państwowa pozwalała na budowanie dobrobytu w tym regionie.

Trochę rysu historycznego Wrocławia

Na miejscu gdzie obecnie tętni życiem miasto już w pierwszym stuleciu naszej ery odnotowano istnienie grodu. Jednak oficjalnie uważa się, że czeski książę Wratysław założył gród na Ostrowie Tumskim, był to system wysp utworzonych na Odrze.

Ostrów Tumski dziś

Obecnie jest już to teren stały, znajdują się na nim najstarsze budowle w mieście, które swoim wyglądem i majestatem świadczą o bogactwie tego regionu. Wrocław przez długi czas nazywany był miastem żurawi, co rusz powstawały nowe budynki. Obecnie przedstawia całkiem zgrabne połączenie nowoczesnego miasta z historyczną przeszłością. Jak już nam się znudzi zwiedzanie zabytków zawsze możemy zjeść coś dobrego w knajpie, których w mieście jest dużo czy odwiedzić kina we Wrocławiu.

Największa legenda Dolnego Śląska czyli Zamek Książ

Zamek Książ to nie tylko ogromna rezydencja z przepychem, która miała świadczyć o panowaniu niemieckim nad Prusami. To także owiana legendą tajemnica z II Wojny Światowej. Położony nad urwiskiem, górujący nad okolicą zamek wpadł w oko Hitlerowi, który postanowił uczynić z niego swoją tajną bazę. W tym celu pogłębiono jego podziemia, które obecnie tylko częściowo można zwiedzać. Za to całkiem dostępny do zwiedzania jest park, w którym znajduje się najstarsza i największa w Polsce kolekcja rododendronów.

Słowiańskie korzenie Dolnego Śląska

Dzięki licznym stanowiskom archeologicznym i zabytkom jakie w nim znaleziono udało się dowiedzieć coś więcej na temat kultury ludów zamieszkujących te tereny.

Góra Ślęża święta góra

Na szczyt góry wiedzie kilka szlaków. Po drodze możemy spotkać pozostałości dawnych miejsc kultu. Jak chociażby rzeźby niedźwiedzia, panny z rybą. Również zagadkowy jest mur prawdopodobnie wał obronny o szerokości 12 m. Do tego w okolicy porozsiewane są niezidentyfikowane do końca posągi z wyrytym symbolem krzyża ukośnego prawdopodobnie związane są one z kultem słońca.

Dolny Śląsk jest terenem o bogatej przeszłości. I jeśli chodzi o zwiedzanie zabytków to jest zajecie na dłuższy urlop. Także owiane legendami miejsca jak chociażby słynny „złoty pociąg”. Jednak nawet nie wliczając jego Ziemia Śląska ma jeszcze dużo do odkrycia.

One thought on “Gdzie pojechać na Dolnym Śląsku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.