Historia i zabytki Obornik Śląskich

Oborniki Śląskie leżą w województwie dolnośląskim, w pobliżu Wrocławia. Jest to niewielkie miasteczko, które dopiero 70 lat temu uzyskało prawa miejskie. Tereny te były zamieszkane już w epoce brązu. Czasy powstania w tym miejscu wioski datuje się na okolice roku 1300. Pierwsze zaś wzmianki o wsi Obora pojawiły się już w 1305 roku. Jej nazwa pochodzi najprawdopodobniej od zajęcia mieszkańców – przypuszcza się, że zajmowali się oni hodowlą bydła. Przez wiele lat, z racji dogodnego położenia, łagodnego klimatu oraz dostępu do źródeł szczawy żelazistej, Oborniki były słynną miejscowością uzdrowiskową. Ta część ich historii rozpoczęła się w XIX wieku i trwała aż do lat 50 XX wieku. Był to również okres największego rozwoju miejscowości. Budowano tu kolejne sanatoria, rozbudowywano bazę noclegową oraz infrastrukturę wypoczynkową. Przybywały tu tłumy kuracjuszy, chcących wyleczyć choroby układu nerwowego, „melancholię”, choroby płuc, układu krążenia oraz cukrzycę. Przez wiele lat pacjentami sanatoriów zajmowały się siostry boromeuszki, które mieszkały w tak zwanym Domu Panien Śląskich. Do dziś możemy podziwiać tę piękną, mansardową willę w stylu neobarokowym. Również zabudowania zespołu sanatoryjnego są ważnym lokalnym zabytkiem. W ich skład wchodzą trzy sanatoria, dom opieki oraz dom zdrojowy. Dziś mieszczą się w nich zakłady opiekuńcze, szkoła oraz domy mieszkalne. W miejscowości znajduje się też zabytkowy dworzec kolejowy z XIX wieku.

Obecnie miejscowość jest bardzo przyjaźnie nastawiona i chętnie przyjmuje turystów. Liczne pensjonaty, pokoje gościnne i prywatne kwatery zapewniają im miejsca noclegowe. Oborniki Śląskie świetnie się nadają jako cel wypraw dla osób zestresowanych i zmęczonych szybkim tempem życia. Choć uzdrowisko już tu nie działa, wciąż możemy się cieszyć pięknymi krajobrazami, czystym powietrzem oraz spokojną atmosferą małego miasteczka. Z tego też względu bardzo chętnie przybywają tu wrocławianie. Ze stolicy Dolnego Śląska bardzo łatwo dojechać do Obornik (mamy do dyspozycji autobusy, minibusy oraz pociągi), jeśli zatem tam będziemy, warto się wybrać również do Obornik właśnie. Poza tym, leżą one u podnóża „Gór Kocich” czyli tak zwanego Wału Trzebnickiego, mogą zatem stanowić doskonałą bazę wypadową. W Obornikach możemy zwiedzać i odpoczywać. Oprócz budynków dawnego uzdrowiska, warto tu zobaczyć także historyczny dworzec kolejowy oraz „zamek” czyli dawny pałac właścicieli wioski, Schaubertów. Niestety, z jego oryginalnego charakteru niewiele się zachowało, ponieważ po wojnie stał się on własnością PGR i został zmodernizowany. Jedyną jego historyczną częścią, która się zachowała, jest ośmiokątna wieża.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>