Gabinet weterynaryjny zazwyczaj nie jest ulubionym miejscem psów. Jednak wizyty są niezbędne, nawet jeśli zwierzak jest zdrowy i nic mu nie dolega – profilaktyka jest istotnym elementem dbania o zdrowie naszych domowych pupili. Jednak jak często chodzić z psem do weterynarza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ… to zależy. Wyjaśniamy, kiedy powinniśmy pojawić się z psem u specjalisty.

Pierwsza wizyta ze szczeniakiem u weterynarza

Z młodymi psami do weterynarza chodzimy znacznie częściej – w początkowych miesiącach życia nawet co kilka tygodni. Jest to niezbędne, aby malucha odrobaczyć i zaszczepić, a także zweryfikować, czy psiak prawidłowo się rozwija. Obowiązkowe jest szczepienie przeciw wściekliźnie, jednak warto zdecydować się na komplet szczepień obejmujący m.in. nosówkę – jedną z najgroźniejszych dla psów chorób zakaźnych. Na wizytę profilaktyczną z psem warto udać się krótko po przybyciu zwierzaka do naszego domu. Terminy kolejnych wizyt wyznaczy weterynarz.

Wizyty kontrolne u dorosłych psów

Psiaka dobrze jest wykastrować lub wysterylizować. Zabieg wykonuje się między 3. a 12. miesiącem życia psa. Wbrew wciąż panującym opiniom, sterylizacja przynosi dużo dobrego. Przede wszystkim zapobiega pojawieniu się groźnych chorób: nowotworów prostaty, macicy lub jajników, guzów sutków i ropomacicza u suk.

W przypadku dorosłych psów na wizytę kontrolną do weterynarza należy stawić się przynajmniej raz w roku. Jest to związane przede wszystkim z obowiązkiem szczepienia przeciw wściekliźnie. Jednak przy okazji weterynarz będzie mógł też zbadać psa. Oczywiście nie należy czekać aż roku, jeśli widzimy, że z psem dzieje się coś niedobrego – każda niepokojąca zmiana w wyglądzie lub zachowaniu powinna skłonić nas do wizyty u specjalisty, np. w Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie.

Kiedy konieczne są częstsze wizyty z psem u weterynarza?

Znacznie częstsze wizyty są wymagane w przypadku psów, które przeszły poważną chorobę lub operację – niezbędna jest kontrola, czy wszystko jest w porządku. Również suki w ciąży wymagają zwiększonej troski. Oczywiście regularne wizyty są konieczne, kiedy pies jest leczony na choroby przewlekłe. Monitorowanie stanu ich zdrowia pozwala na ewentualną modyfikację leczenia. Ostatnią grupą, która wymaga zwiększonej częstotliwości wizyt, są psiaki starsze, po ósmym roku życia. Psi seniorzy są w większym stopniu narażeni na wiele chorób i schorzeń, jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu i rehabilitacji nadal mogą cieszyć się życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.