Urządzanie ogrodu może być fajną zabawą. Jest to na pewno inwestycja na lata dlatego musi być odpowiednio przemyślana.

Plan ogrodu

Zanim jednak zaczniemy szukać odpowiednich roślin i wybierać miedzy różami, a azaliami wcześniej musimy określić kilka parametrów naszego terenu. Najważniejsze z nich to:

  • nasłonecznienie;
  • wilgotność podłoża;
  • rodzaj gleby (piasek, glina, czarnoziem);
  • kwasowość (wystarczy zakupić za kilka zł płyn Helliga).

Dopiero po naniesieniu warunków panujących w poszczególnych miejscach w ogrodzie można przystąpić do wybierania roślin na dane stanowiska.

Skąd brać rośliny

Jeśli chodzi o miejsce zaopatrywania się w materiał roślinny odpuśćmy sobie sklepy ze sprowadzanym materiałem sadzonkowym. Niestety, ale są one niskiej jakości, niedostosowane do naszych warunków klimatycznych. Jak nie ma w naszej okolicy dobrych szkółek zawsze możemy sprawdzić dobry internetowy sklep ogrodniczy. Najlepiej jeśli jest to też producent przynajmniej większości sadzonek.

Rośliny do ogrodu użytkowego i ozdobnego

Jeśli chodzi o ogrody przydomowe zawsze warto tak go zagospodarować aby można było mieć z niego jak największą korzyść. Po co chodzić po jabłka do sklepu skoro od czerwca praktycznie do zimy można mieć swoje.

Rośliny mało wymagające

Nie zawsze mamy czas aby dbać o rośliny, a w sezonie o dobrego ogrodnika w niektórych rejonach może być naprawdę trudno. Dlatego warto postawić na kwiaty mało wymagające:

  • liliowce zarówno do cienia jak i w słońce;
  • irysy podobnie;
  • jaśminowce;
  • kaliny;

Te kwiaty nie wymagają za dużo od nas, a pięknie kwitną co roku.

Coś dla podniebienia

Mając miejsce ogrodzie możemy posadzić sobie również drzewa owocowe, albo krzewy. Wybór w tym wypadku należeć powinien do nas. Najlepiej jest mieć to co wszyscy najbardziej lubią jeść. Jeśli chcemy posadzić borówkę amerykańską pamiętajmy tylko aby były minimum dwa krzewy, które kwitną w tym samym czasie.

Ogród to tak naprawdę niekończąca się praca. Ale jest to przyjemny sposób spędzania czasu. Poza tym ruszając się na świeżym powietrzu dbamy o zdrowie, kondycję. Przebywanie blisko przyrody uspokaja, pozwala odprężyć się i naładować baterii.

One thought on “Jak urządzić ładnie ogród”

  1. Ja sobie rok temu posadziłam maliny w ogrodzie. Mówili mi, że nie wyrosną, a teraz gdy już dojrzewają to podziwiają i pytają się jak ja to zrobiłam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.