Czy Twoje npwe opony letnie, czekają już w garażu lub piwnicy na moment, kiedy w końcu założysz je do samochodu? Nie wiesz jednak kiedy powinno to nastąpić? Kiedy jest najlepszy moment, aby zdjąć opony zimowe i zastąpić je letnimi „kapciami”? Wszystkiego, co ważne na ten temat, dowiesz się w tym artykule.

Temperatura otoczenia, czyli kiedy najlepiej wymienić opony

Specjaliście doradzają, że optymalny czas na wymianę opon zimowych na letnie jest wtedy, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej +5 stopni Celsjusza. Dotyczy to szczególnie temperatury w nocy i nad ranem. Mieszanka, z której produkowane są letnie opony (które kupisz np. tutaj https://noweopony.pl/opony/letnie/225/40/r18), ma inny skład niż ta użyta do zimówek. Najlepsze właściwości zachowują one przy temperaturach utrzymujących się powyżej +5 stopni. W naszych warunkach klimatycznych taka pogoda utrzymuje się od początku, połowy kwietnia. Właśnie na ten czas przypada szczyt wiosennego sezonu w zakładach wulkanizacyjnych w całym kraju. Pojawiając się w nich kierowcy, chcący zmienić opony na letnie lub całoroczne, jeśli bieżnik opony zimowej osiągnął graniczną wartość.

Czy warto zmieniać opony zimowe na całoroczne?

Coraz więcej kierowców decyduje się zmienić opony w swoim samochodzie na całoroczne. Czy to dobra decyzja? Zdania specjalistów są podzielone. Prawda jednak jest taka, że technologia produkcji opon całorocznych jest coraz lepsza, a największą rolę przy ich wyborze odgrywa konstrukcja i głębokość bieżnika. Jeśli poruszamy się zimą swoim autem głównie po mokrej nawierzchni i sporadycznie jeździmy po drogach nieodśnieżonych, to całoroczne opony nadają się do naszego stylu jazdy. Za ich wyborem przemawia uniwersalność i to, że sezonowa wymiana opon nie będzie już nas dotyczyć. Nie oznacza to, jednak że można swoje opony pozostawić bez kontroli.

Zmiana opon zimowych na opony letnie – nie zapomnij o tym!

Uzupełnienie ciśnienia powietrza do zalecanego poziomu, wyważanie kół, a w końcu wizualna kontrola klocków i tarcz hamulcowych. To najważniejsze czynności, które należy wiązać z sezonową zmianą opon. Jeśli w oponach będzie zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie powietrza, droga hamowania może ulec wydłużeniu. Przyspieszy to również szybkość zużycia opon i elementów zawieszenia samochodu. Podobnie, jeśli w przypadku wymiany opon nie zadbamy o wyważenie kół, może nastąpić ściąganie samochodu na jedną stronę i tzw. ząbkowanie opony. To tylko jedne z wielu powodów, dla których odpowiedzialny kierowca powinien dokonywać zmiany ogumienia w serwisie wulkanizacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.