Kościół z czerwonej cegły – zagadka Rusinowa

Rusinowo to cicha osada nad Morzem Bałtyckim. Wieś ma charakter typowo letniskowy, chociaż jeszcze jakiś czas temu lokalna ludność trudniła się w większości przypadków rolnictwem. Osada leży w województwie zachodniopomorskim. Podlega pod powiat sławieński i gminę Postomino (wikipedia.org). Najbliższa, większa miejscowość wczasowo-wypoczynkowa to Jarosławiec, nieco dalej znajduje się Darłowo. To właśnie tam można w razie potrzeby uciec przed wiejską sielanką zwłaszcza, że te kurorty nastawione są na rodzinną rozrywkę. Rusinowo jest starą osadą, która została założona przez ród von Rutze w XIII wieku. Wieś zasiedlili osadnicy z Dolnej Saksonii i Nadrenii. Nie pozostawili po sobie zbyt wielu śladów.

Kościół z czerwonej cegły

W średniowieczu musiał tutaj istnieć kościół. Na ten temat nie ma praktycznie żadnych wzmianek oprócz jednej, która zwraca uwagę na zmianę księdza proboszcza: „Tego dnia z polecenia Księcia Pana Bogusława dla kościoła wsi Rusinowo, wolnego wskutek rezygnacji proboszcza Mathie Simonisa został instytuowany Andreas Danckqwardt, płacąc jednego florena”. Kościół mógł być zbudowany z ociosanych kamieni i z pewnością budowli tej towarzyszył stary cmentarz. Świątynia została rozebrana w II połowie XIX wieku. Mówi się, że część materiałów budowlanych posłużyła do postawienia muru kościelnego. Z tej świątyni do nowego neogotyckiego obiektu sakralnego przeniesiono dzwony oraz mosiężną misę chrzcielną. Niektórzy twierdzą, że reszta zdobnego wyposażenia wraz z drewnianymi figurami Adama i Ewy została zakopana, gdzieś pod ziemią – można przypuszczać, że na terenie Rusinowa.

Dziś po średniowiecznych elementach, które przeniesiono do nowej budowli nie ma śladu – dzwony zostały przetopione na cele militarne podczas I wojny światowej, a chrzcielnicę skradziono wraz z końcem II wojny światowej. Rzeźba świętej Anny Samotrzeć wykonana z drewna dębowego, mająca ślady polichromii, wykonana w XVI wieku niegdyś zdobiła wnętrze konstrukcji. Najprawdopodobniej od wielu lat znajduje się w Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Rzeźba ta była rekwizytem w filmie „Krzyżacy”.

Ciszy można doznać na przestronnej plaży, gdyż Rusinowo nie jest znaną miejscowością na turystycznej mapie Polski. Udało się zachować wyjątkowo kameralny charakter miejscowości. Także baza noclegowa (meteor-turystyka.pl) jest rajem dla osób rozmiłowanych w ciszy. Wypoczynek w tym miejscu to propozycja idealna dla turystów chcących odpocząć przy szumie fal Bałtyku. Pobyt w Rusinowie gwarantuje zregenerowanie sił i zastrzyk pozytywnej energii.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>