Systemy monitoringu GPS były jeszcze do niedawna użytkowane jedynie przez nielicznych kierowców. Dlaczego? Koszt zakupu samego urządzenia lokalizacyjnego w połączeniu z koniecznością comiesięcznego uiszczania opłat abonamentowych sprawiał, że na takie udogodnienie mogli pozwolić sobie tylko klienci z zasobniejszym portfelem. Dzięki upowszechnieniu technologii lokalizatory GPS stały się bardziej przystępne cenowo – w niniejszym tekście znajdziesz przegląd najpowszechniejszych produktów z tego segmentu.

Jak może przydać się monitoring GPS?

Podstawowym zadaniem monitoringu GPS jest określanie pozycji danego pojazdu z dokładnością nawet 2 metrów. Możliwość sprawdzenia lokalizacji w czasie rzeczywistym sprawiła, że lokalizatory stały się powszechnym zabezpieczeniem antykradzieżowym. Jeżeli Twój samochód dostałby się w niepowołane ręce, to musiałbyś tylko rzucić okiem do aplikacji mobilnej lub specjalnego programu komputerowego, a następnie podać otrzymane współrzędne geograficzne odpowiednim służbom. Informacje generowane przez urządzenia lokalizacyjne GPS są najczęściej wystarczające, aby odzyskać skradzioną własność.

Lokalizator GPS sprawdza się doskonale do kontrolowania poszczególnych użytkowników danego pojazdu niezależnie od tego, czy są to pracownicy korzystający ze służbowej floty czy dziecko, które chciało pożyczyć samochód na weekend. Bardziej zaawansowane urządzenia pozwalają bowiem nie tylko na określanie pozycji pojazdu, ale także stałe monitorowanie parametrów jego pracy mowa tutaj o m.in. aktualnej prędkości, zużyciu paliwa, a nawet obrotach silnika – dodaje specjalista reprezentujący firmę Gannet Guard System, dostawcę monitoringu GPS.

Wybrane lokalizatory GPS umożliwiają również sprawdzenie historii przebytych tras. Taka wizualizacja jest szczególnie przydatna, jeżeli prowadzisz własną firmę spedycyjną – z pomocą danych możesz optymalizować kolejne przejazdy, a tym samym zmniejszać koszty utrzymania taboru.

Podział lokalizatorów ze względu na sposób podłączenia

Urządzenia lokalizacyjne GPS korzystają z rozmaitych źródeł energii – część modeli jest wyposażona we własny zasobnik (np. w postaci baterii), jednak większość tego rodzaju produktów czerpie prąd bezpośrednio z akumulatora samochodowego. Sposób zasilania wpływa bezpośrednio na to, jak montuje się dany lokalizator. Tym samym wyróżniamy:

  • lokalizatory do gniazda zapalniczki – tego typu urządzenia są dość powszechne, ponieważ cechują się bardzo łatwą instalacją oraz stosunkowo niską ceną. Lokalizator zapalniczkowy uaktywnia się samodzielnie po uruchomieniu silnika i pozwala nadzorować aktualną pozycję pojazdu. Niestety, nadajnik jest na tyle widoczny, że nie sprawdzi się w roli zabezpieczenia antykradzieżowego,
  • lokalizatory ze złączem diagnostycznym OBD – podłączenie bezpośrednio do komputera pokładowego sprawia, że urządzenie dostarcza nie tylko współrzędne pojazdu, ale także informacje o jego aktualnej prędkości i zużyciu paliwa. Co więcej, lokalizator GPS do samochodu jest w stanie odczytywać również wszelkie alerty i błędy, jakie wykryło oprogramowanie auta. Gniazdo OBD znajduje się tuż obok kolan kierowcy, dlatego sprzęt lokalizacyjny z takim złączem nie uchroni Twojego pojazdu przed zakusami złodziei,
  • lokalizator z własnym zasilaniem – wbudowane zasilanie sprawia, że możesz schować urządzenie w nieoczywistym miejscu, np. schowku po stronie pasażera lub przestrzeni bagażnika. Niestety, w większości przypadków bateria nie zapewnia zbyt długiego czasu pracy – w efekcie będziesz zmuszony do regularnego doładowywania lokalizatora,
  • lokalizator montowany pod maską – takie urządzenia są dostarczane przez wyspecjalizowane firmy zajmujące się systemami monitoringu GPS. Najważniejszym wyróżnikiem lokalizatorów podmaskowych jest stałe podłączenie do zasilania (niezależnie od tego, czy pojazd jest aktualnie w ruchu) oraz dobry kamuflaż, skutecznie utrudniający znalezienie nadajnika. Do wad tego produktu należy zaliczyć dość skomplikowany montaż oraz ingerencję w fabryczne okablowanie auta – z tego powodu powinieneś powierzyć instalację wyspecjalizowanym mechanikom.

Alternatywne sposoby na określenie pozycji pojazdu

Lokalizatory GPS nie są oczywiście jedynym sposobem na sprawdzenie aktualnego położenia samochodu. Jednym z rozwiązań są aplikacje, które zmienią Twojego smartfona w urządzenie lokalizacyjne. Tego rodzaju programy są w wielu przypadkach zupełnie darmowe (jedyny koszt, jaki ponosisz, jest związany z transmisją danych). Minus takiego rozwiązania jest dość oczywisty – aplikacja pozwala namierzać telefon, a nie sam pojazd. Jeżeli chciałbyś więc stale nadzorować lokalizację czterech kółek, to smartfon musiałby bez przerwy znajdować się we wnętrzu pojazdu.

Na rynku można znaleźć również inne produkty, które nie korzystają z technologii GPS ani systemów komórkowej transmisji danych. Specjalne lokalizatory pozwalają określić współrzędne geograficzne dzięki łączności Bluetooth. Pomimo niewielkich rozmiarów oraz stosunkowo wytrzymałej baterii, breloki lokalizacyjne nie są produktem, na którym można polegać. Sprzęt nie będzie w stanie podać nawet przybliżonej pozycji, jeżeli w jego pobliżu nie znajdą się żadne telefony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.