Miasta Małopolski – Muszyna

Muszyna to jedno z małopolskich uzdrowisk, do którego przyjeżdżają osoby mające problem z dolnymi lub górnymi drogami oddechowymi. To miasto, w którym można jednak wypoczywać na różne sposoby. Odnajdą się tu amatorzy narciarstwa, poznawania szlaków turystycznych, ale także osoby lubiące zwiedzanie miejsc o długiej i ciekawej historii. Większość osób spędzających urlop w uzdrowisku chce zobaczyć znajdujące się tam ruiny zamku. To nie dziwi, bowiem historia tej budowli sięga XIV wieku. Po wybudowaniu zamek służył przede wszystkim jako ochrona szlaku handlowego. Po pewnym czasie zamek stał się strażnicą, z czasem kompletnie stracił na znaczeniu i zaczął niszczeć. Dzisiaj odwiedzając to miejsce można zobaczyć fragment wieży oraz południowych murów budowli. Aby móc przyjrzeć się murom z bliska trzeba wspiąć się na dosyć strome wzgórze, które często jest nazywane „Basztą”. Następnym miejscem wartym odwiedzenia jest Muzeum Regionalne PTTK. Jego siedziba znajduje się w budynku, który powstał w XIX wieku. Podczas zwiedzania tego miejsca można zobaczyć obiekty bezpośrednio związane z historią Muszyny, niekiedy organizowane są tam wystawy, w czasie których można zobaczyć prace lokalnych artystów. Bardzo podobnym miasteczkiem, o nie wielkiej sławie są Uherce Mineralne, gdzie również dopatrujemy się domieszki uzdrowiskowego klimatu.

Miejscem, które z pewnością zainteresuje wielu turystów jest Ogród Zmysłów. To interesujące miejsce, w którym dzięki wytyczonym ścieżkom pieszym oraz rowerowym można dostać się do różnych ogrodów. Spędzając tam czas można wypocząć na łonie natury, jest to także doskonałe miejsce dla osób, które mają problemy psychofizyczne, czy z pewną niepełnosprawnością (między innymi dla osób niewidomych). Na terenie ogrodu wydzielone zostały różne strefy, między innymi zapachowa, dotykowa i słuchowa. Osoby, które przyjechały do Muszyny chcąc wypocząć w aktywny sposób z pewnością się nie rozczarują, ponieważ w mieście wytyczone są różne szlaki turystyczne – zarówno piesze jak i rowerowe. Muszyna jest atrakcyjna również zimą, ponieważ w tym okresie można korzystać z doskonale przygotowanych tras narciarskich. Nietrudno zauważyć, że Muszyna jest miejscowością, w której można spędzić czas w ciekawy sposób niezależnie od zainteresowań czy pory roku. Przed przyjazdem warto jednak znaleźć wygodną kwaterę. Muszyna jest miejscowością, której baza noclegowa jest dosyć bogata i zróżnicowana (meteor), zatem turyści mogą wynająć pokoje w pensjonatach, prywatnych domach czy ośrodkach wczasowych.


Comments ( 3 )

  1. W Muszynie byłam raz – były to niezapomniane wakacje, choćby ze względu na to, że moje miejsce noclegowe było super, a właściciele tak mili – miód na serce!

  2. Ja jeszcze nie byłam w Muszynie, ale zamierzam się wybrać – Oklahoma podaj namiary na ten nocleg, tacy gospodarze to sam skarb :)

  3. Małopolska to jednak skrywa sam skarby na swoim terenie, same piękne miasta: Kraków, Muszyna czy Wadowice

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>