Artykuł partnera.

Wykonywanie elementów metalowych jest możliwe przy wykorzystaniu różnych metod obróbki. W przypadku, gdy w grę wchodzi uzyskanie części o wysokiej dokładności wymiarowej oraz niskiej chropowatości powierzchni często korzysta się z obróbki skrawaniem. Pozwala to na przygotowanie pojedynczych detali stosowanych w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach, jak również produkcję seryjną, także, jeżeli ich kształt musi być złożony.

Na czym polega obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem polega na usuwaniu z przedmiotu obrabianego kolejnych warstw naddatku, czyli części materiału, która nie będzie potrzebna do uzyskania założonego kształtu. Naddatek usuwany jest w postaci wiórów odspajanych wykorzystywanym narzędziem wyposażonym w krawędzie tnące wykonane z materiału o większej twardości niż przedmiot obrabiany. Obróbka skrawaniem daje możliwość otrzymania powierzchni o wysokiej jakości wykończenia, zarówno jeżeli chodzi o poziom tolerancji wymiarowej, jak i gładkość. W maszynach CNC za przemieszczanie, pozycjonowanie i zmianę narzędzi odpowiada komputer realizujący przygotowany program obróbki.

Jak przebiega toczenie CNC?

Toczenie wiąże się z wprawianiem przedmiotu obrabianego w ruch obrotowy oraz użyciem narzędzia, którym jest nóż tokarski. Może on poruszać się wzdłuż osi obrotu, wykonując toczenie wzdłużne, a także zbliżać się do niej lub oddalać, co ma miejsce przy toczeniu poprzecznym. Możliwa jest nie tylko obróbka powierzchni zewnętrznej, ale także wewnętrznej, czyli wytaczanie stosowane np. przy wytwarzaniu tulei lub cylindrów. W zależności od rodzaju noża oraz sposobu jego przemieszczania obróbka może mieć postać obróbki kształtowej, gdy geometria zależy od rodzaju użytego ostrza albo obróbki punktowej. W takiej sytuacji na ostateczny kształt składa się ścieżka, po jakiej poruszało się ostrze.

Na czym polega frezowanie CNC?

Frezowanie polega na obróbce materiału za pomocą narzędzia zwanego frezem, które jest wprawiane w ruch obrotowy. Odpowiedni kształt uzyskuje się dzięki przemieszczaniu frezu w jednej, dwóch lub trzech płaszczyznach, a także rotacji w jednej albo dwóch osiach w zależności od charakterystyki używanej obrabiarki. Stosuje się zarówno frezy boczne, w których ostrza są umieszczone na ich obwodzie, a także palcowe, które mogą je mieć zlokalizowane na obwodzie i/lub na powierzchni czołowej.

Firmą zajmującą się obróbką skrawaniem jest Pro-Assem. Specjalizuje się ona w opracowywaniu i dostarczaniu rozwiązań dla przemysłu z zakresu projektowania i budowy maszyn i linii montażowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.