Spawanie jest podstawowym sposobem na łączenie ze sobą różnego rodzaju materiałów. Istnieje wiele metod spawania, ale nie da się jednoznacznie określić, która z nich jest najlepsza – podczas gdy jedna metoda świetnie sprawdza się przy określonych warunkach, tak w innej sytuacji odpowiednia może być inna metoda. Od czego zależy wybór metody spawalniczej?

Rodzaj spawanego materiału

Wybór metody spawalniczej powinien być uzależniony przede wszystkim od rodzaju spawanej powierzchni. Stal stopową można z powodzeniem spawać wszystkimi metodami. Na spawanie stali niestopowej pozwalają metody MMA, MIG, MAG i TIG oraz spawanie elektrodą proszkową. W przypadku aluminium, miedzi, tytanu oraz innych metali nieżelaznych najlepiej sprawdzają się metody MIG i TIG.

Prędkość i wydajność spawania

Metody spawania różnią się między sobą pod względem prędkości i wydajności spawania. Na szybkie postępy pozwala praca za pomocą półautomatów spawalniczych MIG/MAG oraz spawanie gazowe. Metody MMA i TIG charakteryzują się z kolei niewielką prędkością spawania (ok. 0,1-0,4 m/min.), a w rezultacie małą wydajnością (ok. 1-5 kg stopiwa/godz.). Jest to szczególnie uciążliwe przy spawaniu grubszych elementów.

Wytrzymałość połączeń spawanych

Poszczególne metody spawania pozwalają na uzyskanie połączeń spawanych o różnej wytrzymałości. Najwyższą jakość połączeń zapewniają metody MMA i TIG, ale jakość otrzymywanych spawów jest w znacznym stopniu zależna od umiejętności spawacza. Metody MIG i MAG oraz spawanie gazowe pozwalają uzyskać dobrą, ale jednak niższą jakość połączeń niż w przypadku metod MMA i TIG.

Koszt zakupu urządzeń i materiałów spawalniczych

Duże znaczenie dla wyboru metody spawania ma koszt zakupu urządzeń i materiałów spawalniczych. W metodzie MMA wykorzystuje się proste w obsłudze i stosunkowo tanie urządzenia do spawania, dostępne między innymi w sklepie spawalniczym Spawaj.eu, które dodatkowo są łatwe w przenoszeniu. Koszt materiałów spawalniczych jest jednak wyższy w porównaniu do innych metod. Metody MIG i MAG cechują się z kolei relatywnie wysokimi kosztami zakupu urządzeń i wyposażenia.

Umiejętności spawacza

Nie wszystkie metody spawania są równie łatwe w opanowaniu. Dużych umiejętności od spawaczy wymagają metody MMA, MIG oraz MAG. Korzystający z nich niedoświadczeni spawacze mogą mieć problemy od strony technicznej. Metoda TIG oraz spawanie gazowe nie wymagają znacznych umiejętności manualnych, dzięki czemu są łatwiejsze do opanowania. Umożliwiają wykonywanie spawów nawet w sytuacji, gdy spawacz nie ma dużego doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.