Podlasie – cerkiew w Białowieży

Ostatnio pokazaliśmy Wam, że Śląsk zaskoczy niejednego, a Świdnica (informacje) to malownicze miasteczko, warte odwiedzenia. Dzisiaj zmieniamy nieco teren, ale jedno jest pewno – także i tutaj nie będziemy się nudzić. Podlasie to piękna kraina, w której jak w żadnym innym regionie Polski, można poczuć dawną wielokulturowość Rzeczypospolitej. Znajdujące się na wschodniej granicy naszego kraju województwo podlaskie (tu dowiemy się więcej) jest jednocześnie dowodem, jak wiele z dawnej Polski wciąż tętni w naszych czasach. By się o tym przekonać warto zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na cerkwie.

Cerkiew św. Mikołaja

Pierwszy budynek cerkwi p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy powstał w roku 1853. Drewniana konstrukcja nie wytrzymała jednak próby czasu i już po zaledwie trzydziestu latach stanowiła zagrożenie dla wiernych. 11 grudnia 1885 roku cerkiew została odwiedzona przez wielkiego księcia Michała Mikołajewicza, który podjął starania o wybudowanie murowanej świątyni w miejsce drewnianej. Wskutek prowadzonych przez niego działań, które sięgały samego Petersburga, rozebrano starą, drewnianą konstrukcję i rozpoczęto budowę nowej świątyni. 20 sierpnia 1894 rozpoczęły się właściwe prace przy budowie nowej cerkwi. Plac budowy był odwiedzany przez samego cara Aleksandra III, który był fundatorem świątyni. Otwarcie i poświęcenie cerkwi miało miejsce w styczniu 1895.

Plan cerkwi został oparty na układzie krzyża greckiego. Do jego wykonania wykorzystano wypalaną na miejscu cegłę. Fundament został wykonany z kamieni wyszukiwanych w Puszczy Białowieskiej, a następnie zwiezionych i ociosanych. Świątynia została zakończona dwoma kopułami, które zostały pokryte pomalowaną na czarno blachą. W okresie I wojny światowej, teren Białowieży znajdował się po okupacją niemiecką, co skutkowało ewakuacją ludności prawosławnej wgłąb Rosji. Wraz z mieszkańcami zostały także wywiezione wartościowe elementy wyposażenia cerkwi, w tym także potężny 125-kilogramowy dzwon. W okresie międzywojennym cerkiew została wyremontowana, a jej wyposażenie uzupełnione o brakujące elementy. Dzięki współpracy państwa polskiego oraz wiernych udało się na nowo ożywić ocalały budynek świątyni. Wraz z nadejściem II wojny światowej cerkiew uległa zniszczeniu. Już 1 września niemieckie samoloty dwoma bombami dokonały zniszczeń, które uniemożliwiły jej dalsze funkcjonowanie. W trakcie okupacji teren Białowieży był miejscem licznych egzekucji, w tym także wieszania na okolicznych drzewach ludzi. Po wojnie cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja została wyremontowana. Dzisiaj jest jednym z ważnych punktów na turystycznej mapie Podlasia.

Baza noclegowa Podlasia sprzyja temu, by odwiedzić tę piękną i historyczną budowlę (rezerwacji miejsc do spania można dokonać przez internet, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło „noclegi Podlasie”). Znajdziemy tu liczne hotele, hostele, pensjonaty czy kwatery prywatne, które oferują doskonałe warunki pobytu. Z pewnością każdy turysta znajdzie odpowiednie dla siebie miejsce do wypoczynku w tej bogatej historycznie krainie.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>