Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w rolnictwie doszło do poważnych zmian. Przede wszystkim były to zmiany technologiczne. Nowoczesne maszyny i ciągniki przebojem wdarły się na polskie pola. Do zmian przyczyniły się dotacje unijne, ale też zmiana w mentalności polskich właścicieli gospodarstw rolnych, którzy coraz częściej podchodzą do rolnictwa jak do każdego innego zawodu a do gospodarstwa jak do mającej dobrze i efektywnie funkcjonować firmy. Nie dziwi więc, że rolnicy stawali się i nadal stają coraz bardziej głodni wiedzy. Cześć z nich zdobywa wykształcenie i to nie tylko techniczne, ale też wyższe, które pomaga im dobrze radzić sobie w branży rolniczej. Ponadto coraz więcej rolników odwiedza targi rolnicze i wystawy, a także uczestniczy w szkoleniach. Ponadto rolnicy łakną codziennej dawki wiedzy i informacji. Gdzie po nie sięgnąć? Zaraz odpowiemy na to pytanie.

Prasa i media tradycyjne

Nie trudno jest sobie uświadomić, że źródłem informacji, które jest bardzo popularne wśród rolników, jest prasa. W naszym kraju wychodzi obecnie kilkadziesiąt tytułów prasowych związanych z branżą rolniczą i jej pochodnymi np. pszczelarstwem czy ogrodnictwem. Część czasopism skupia się na jednej gałęzi rolnictwa, inne stawiają na jego konkretną gałąź.

Ogrom wiedzy w internecie

Internet oferuje oczywiście bardzo dużo informacji i wiedzy z zakresu rolnictwa. Warto więc zaglądać na dobry portal rolniczy. Jest ich w sieci wiele. Możemy je podzielić zarówno ze względu na tematykę:

  • ogólnoinformacyjne – oferują przede wszystkim codzienne newsy z rolniczego świata, teksty fachowe, opisy maszyn, nawozów, środków ochrony roślin, a także cenniki zbóż i żywca. Ponadto często zaopatrzone są w kalendarz imprez rolniczych, co pozwala na zaplanowanie sobie uczestnictwa w ciekawych targach, wystawach czy kursach;
  • specjalistyczne – skupiają się na konkretnej dziedzinie rolnictwa jak np. hodowla bydła czy uprawa zbóż. Nie brakuje też portali, które zajmują się jedynie techniką rolniczą. Ponadto istnieją ciekawe portale dla pszczelarzy czy ogrodników. Ich treść to przede wszystkim newsy oraz teksty fachowe;
    portale ogłoszeniowe – funkcjonują jako osobne strony albo jako część większego portalu rolniczego. Znajdziemy na nich oferty kupna i sprzedaży sprzętu rolniczego, środków ochrony roślin, oferty firm usługowych z branży rolniczej. Ogłoszenia i oferty pochodzą zarówno od firm, jak i rolników indywidualnych;
  • regionalne – mniejsze portale skupiające się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z konkretnym regionem.

    Fora i social media

    W dzisiejszych czasach życie internetowe przenosi się coraz częściej do mediów społecznościowych. Fora internetowe, choć w dalszym ciągu oferujące bardzo dużo wiedzy i interesujących wątków, odchodzą już powoli do lamusa. Ich miejsce zajmują Facebook, YouTube i Instagram. Szczególnie ten pierwszy daje wiele możliwości, gdyż istnieją na nim tzw. grupy, a wśród nich nie brak oczywiście tych dla rolników. Grupy dają szerokie możliwości wymiany informacji, zawierania transakcji czy po prostu pozyskiwania nowych kontaktów. Osobną kategorią jest YouTube gdzie zarówno rolnicy indywidualni, jak i firmy z branży zakładają swoje kanały, by umieszczać tam interesujące treści.

    Prasa, portale rolnicze oraz media społecznościowe dają więc nieskończenie wiele możliwości na poszerzanie wiedzy z zakresu rolnictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.