Wysyłka napojów alkoholowych w ramach usługi kurierskiej to temat, który jest szczególnie drażliwy. Z jednej strony kurierzy dość niechętnie patrzą na kwestię transportu elementów, które są szklane i ryzykowne w czasie przewozu. Z drugiej: alkohol i tytoń są produktami, które znajdują się na liście zakazanych przedmiotów. Tymczasem z trzeciej… same firmy kurierskie robią wyraźne odstępstwa od tej reguły. Jakie są więc ostateczne regulacje w tej kwestii?

Z założenia przewóz produktów, które można uznać za kruche, delikatne czy narażone po na uszkodzenia mechaniczne – a więc wszystkie substancje płynne, które znajdują się w szkle – wymaga zarówno zachowania odpowiednich procedur ze strony kuriera jak i zleceniodawcy. Przede wszystkim paczka taka powinna być precyzyjnie oznaczona; możliwe są również dodatkowe naliczenia opłat. Formalnie więc nic nie stoi na przeszkodzie, by np. zlecić wysyłkę ulubionego, domowego soku porzeczkowego od rodziny z Podlasia do córki mieszkającej w Warszawie.

Jeśli jednak sok ten stanie się nalewką, pojawią się problemy. Alkohol – podobnie jak tytoń jest bowiem na liście produktów, które są zabronione w kontekście usług kurierskich. Wyłączenie obejmuje bowiem całkiem szerokie zestawienie. To m.in.:

  • gotówka i papiery wartościowe
  • broń oraz amunicja
  • dzieła sztuki i antyki
  • żywność, która wymaga szczególnych warunków przewozowych
  • towary chemiczne i biologiczne
  • zwierzęta lub szczątki
  • narkotyki i substancje psychotropowe
  • lekarstwa wymagające specjalistycznego przewozu
  • produkty, których właściwości stanowią zagrożenie dla innych przesyłek.

Analizując przesyłki kurierskie w kontekście przewozu alkoholu czy wyrobów na nim opartych trudno nie odnieść wrażenia, że dochodzi do niekonsekwencji branżowej. O ile bowiem DPD odmawia transportu takich przesyłek, UPS nie ma nic przeciwko. Alkohol w UPS dostarczyć można zarówno w obrębie danego państwa jak i również transgranicznie. Formalnie nic więc nie będzie stać na przeszkodzie, by zlecić dostawę kurierską ulubionego wina z Hiszpanii do Polski lub wysłać ulubiony trunek do bliskich zarówno w innym regionie jak i odległym kraju. UPS ma jednak konkretne obostrzenia:

  • alkohol
  • napoje alkoholowe
  • inne towary objęte akcyzą.

Dodatkowo kurier zastrzega, że jako wykonawca usługi ma prawo do komisyjnego zniszczenia przesyłki, która zawierałaby niedozwolone przedmioty. DPD ostrzega też, że może odmówić przyjęcia paczki do spedycji lub odstąpić od wykonania usługi nawet po tym, jak doszło do jej zawarcia – dzieje się tak, jeśli przesyłka zawiera produkty, które mają status zabronionych w obrocie międzynarodowym.

Alkoholowa niekonsekwencja firm kurierskich

Analizując przesyłki kurierskie w kontekście przewozu alkoholu czy wyrobów na nim opartych trudno nie odnieść wrażenia, że dochodzi do niekonsekwencji branżowej. O ile bowiem DPD odmawia transportu takich przesyłek, UPS nie ma nic przeciwko. Alkohol w UPC dostarczyć można zarówno w obrębie danego państwa jak i również transgranicznie. Formalnie nic więc nie będzie stać na przeszkodzie, by zlecić dostawę kurierską ulubionego wina z Hiszpanii do Polski lub wysłać ulubiony trunek do bliskich zarówno w innym regionie jak i odległym kraju. UPS ma jednak konkretne obostrzenia:

  • maksymalna zawartość alkoholu nie może przekraczać granicy 70 proc.
  • pojemnik zawierający alkohol nie powinien być większy niż 5 l.

Co więcej, UPS informuje, że zapewnia specjalne opakowania na butelki – one, według założeń tej firmy kurierskiej w pełni zabezpieczają dany trunek przed rozlaniem się podczas transportu. UPS oczekuje również, że zleceniodawca zaznaczy, że przesyłka zawiera alkohol. Dodatkowo paczka taka nie może zawierać innych elementów – nie będzie więc możliwości, by stworzyć np. jubileuszowy pakiet zawierający dwa wina, trzy ulubione czekolady i słoik ogórków domowych.

Podpisując bezpośrednio z przewoźnikiem specjalistyczną umowę wysyłka takiego towaru jak alkohol jest dozwolona. Tego typu umowy spisuje się w nietypowych przypadkach:

– wysyłka przedmiotów kruchych: lustra, szkło, ceramika

– wysyłki towarów akcyzowych/płynnych: alkohol

– wysyłki innych towarów, które mogą ulec łatwemu uszkodzeniu lub łatwo mogą uszkodzić inne przesyłki.

W większości takich spraw inspektor bezpieczeństwa przewoźnika ustala dokładny sposób pakowania u klienta aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia. Spełnienie tych wymagań umożliwia nadawanie i objęcie odpowiedzialnością przewoźnika/ubezpieczyciela.

Akcyza podczas wysyłki alkoholu

Oczywiście pamiętać trzeba o tym, że w przypadku wysyłki paczki z alkoholem za granicę, niezbędne będzie naliczenie akcyzy. Zleceniodawca powinien mieć Administracyjny Dokument Towarzyszący lub Uproszczony Dokument Towarzyszący w przypadku alkoholi, dla których uiszczono już podatek. Dokumenty te pobrać można z serwisów firmy kurierskiej UPS. Ta wylicza precyzyjnie również państwa objęte dostawami alkoholu w ramach usług kurierskich. To wszystkie kraje UE za wyjątkiem Finlandii i Szwecji; dostawy kurierskie obejmują także Wielką Brytanię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.