Weterynaryjne badanie RTG żołądka i jelit wykonuje się wówczas, gdy zachodzi podejrzenie wystąpienia choroby przewodu pokarmowego. Najczęściej po wątpliwym lub ujemnym wyniku wstępnego badania radiologicznego.

Przeglądowy radiogram jamy brzusznej psa nie zawsze pozwala na rozpoznanie przyczyn, które stoją za niepokojącymi objawami ze strony przewodu pokarmowego ulubieńca. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest badanie kontrastowe, czyli RTG przewodu pokarmowego zwierzęcia.

Badanie RTG przewodu pokarmowego

Weterynaryjne badanie RTG żołądka i jelit wykonuje się wówczas, gdy zachodzi podejrzenie wystąpienia choroby przewodu pokarmowego – najczęściej po wątpliwym lub ujemnym wyniku wstępnego badania radiologicznego. Dodatkowym utrudnieniem jest prawidłowa interpretacja uzyskanego obrazu przewodu pokarmowego.

Pacjent musi być dobrze przygotowany, a dawka środka kontrastowego prawidłowo odmierzona. Należy też zadbać o właściwą pozycję zwierzęcia oraz odpowiednią technikę wykonania badania. Głównym powodem realizacji badania RTG przewodu pokarmowego psa jest zwykle brak ostatecznego rozpoznania choroby po zastosowaniu tradycyjnych metod obrazowych i badania klinicznego.

Wskazania do RTG weterynaryjnego

Istnieją pewne szczególne wskazania do przeprowadzenia RTG przewodu pokarmowego u psa. Dotyczy to przede wszystkim ostrych, utrzymujących się, nawracających lub krwawych wymiotów, które występują bez objawów rozpoznanych na przeglądowym RTG. Badanie to wykonuje się również w przypadku podejrzenia spożycia ciała obcego przez zwierzę oraz niedrożności jelit.

Wskazaniem jest też wykrycie podczas badania palpacyjnego guza w jamie brzusznej, który nie daje objawów niedrożności na zdjęciach przeglądowych RTG. Przewód pokarmowy psa należy także zbadać, jeżeli wystąpiło niejasne przemieszczenie narządu lub spadek masy ciała połączony z biegunką lub smolistym kałem. Wskazania określić da się również na podstawie przeglądowego radiogramu, np. niewłaściwy wygląd jelita cienkiego.

Przeciwwskazania do badania

RTG weterynaryjne przewodu pokarmowego nie jest zalecane, jeżeli RTG przeglądowe wskaże konieczność przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Kontrastu nie stosuje się także wówczas, gdy zwierzę cierpi na wymioty trudne do powstrzymania – istnieje bowiem ryzyko zachłyśnięcia.

Przeciwwskazaniem jest też podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego, z nieregularnym zarysem ścian lub obecnością gazu w jamie otrzewnej. W takiej sytuacji stosuje się kontrast jodowy, niejonowy. Badanie może być ponadto niewskazane, jeżeli pacjent jest szczególnie pobudliwy i trudny do opanowania. Silna sedacja uniemożliwia podanie środka kontrastowego.

Zastosowanie weterynaryjnego RTG przewodu pokarmowego

Badanie weterynaryjne ze środkiem cieniującym pozwala na bardzo precyzyjną ocenę stanu przewodu pokarmowego psa. W ten sposób określić można czas pasażu jelitowego i zawartość żołądka, a także sprawdzić powierzchnię błony śluzowej i perystaltykę.

Weterynaryjne badanie RTG przewodu pokarmowego stosuje się także celem rozpoznawania niedrożności i zwężeń jelit, włącznie z guzami i ciałami obcymi. Obecnie RTG weterynaryjne często zastępowane jest badaniem ultrasonograficznym, które również może być bardzo przydatne w diagnostyce chorób jelit i żołądka.

Posted in: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.