Proces badania produktu, sprawdzanie jego konstrukcji, sposobu działania, ale i ustalanie kosztów, jakimi został wykonany, pozwala na tworzenie duplikatów tych produktów, produktów podobnych, ale wzbogaconych o nowe funkcjonalności, bądź też nowych części dla tychże produktów, zwłaszcza jeśli nie są dostępne w sprzedaży. Badanie produktu może odbywać się z wykorzystaniem rozmaitych metod pomiarowych, ale precyzyjne pomiary najprościej i najszybciej można wykonać przy użyciu skanerów 3D.

Skanowanie 3D to proces, który pozwala na dokładne odtworzenie geometrii przedmiotu, nawet jeśli jest to przedmiot o zróżnicowanym kształcie i niejednorodnej powierzchni. Inżynieria odwrotna korzysta ze skanów 3D, na podstawie których powstają duplikaty istniejących przedmiotów i brakująca dokumentacja techniczna.

Inżynieria odwrotna nie wymaga czasochłonnego projektowania od podstaw

W przypadku inżynierii odwrotnej proces produkcyjny zaczyna się od końca. Najpierw mamy gotowy produkt. Na jego podstawie tworzymy dokumentację 3D, która posłuży do utworzenia duplikatu produktu lub jego części. Tym samym pomijamy proces czasochłonnego projektowania od podstaw.

Badanie produktu może zakończyć się wytworzeniem czy odtworzeniem dokumentacji projektowej (modelu CAD, dokumentacji 2D). W ten sposób powstają w pełni edytowalne i kompatybilne z każdym oprogramowaniem CAD modele 3D detali lub obiektów – opracowuje się je na podstawie edycji danych pochodzących ze skanowania 3D. Tworzeniem parametrycznych modeli CAD, ale również modeli bryłowych czy powierzchniowych zajmuje się producent skanerów 3D, dla którego inżynieria odwrotna stanowi jeden z filarów działalności.

Inżynieria odwrotna w przemyśle

Inżynieria wsteczna wykorzystywana jest na szeroką skalę w wielu sektorach przemysłowych, m.in. w branży motoryzacyjnej, lotnictwie czy elektryce, ale również w budownictwie. Proces ten pozwala na poznanie struktury, właściwości, wymiarów i zastosowań każdego przedmiotu lub elementu konstrukcyjnego, dzięki czemu w wielu przypadkach możliwe jest odwzorowanie go na poziomie 1:1. Inżynieria odwrotna umożliwia duplikowanie istniejących już przedmiotów ale niekiedy prace kończą się wraz z odtworzeniem, a w wielu przypadkach wytworzeniem dokumentacji technicznej. Ponadto inżynieria wsteczna pozwala na określenie poziomu zużycia części, a tym samym oszacowanie, czy jej dalsze użytkowanie będzie bezpieczne. Dzięki inżynierii odwrotnej możemy też tworzyć ulepszone zamienniki dla wykorzystywanych maszyn i urządzeń, np. zabytkowych pojazdów, dla których nie da się dokupić części zamiennych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.