Porozumienie się z osobą z zagranicy nierzadko sprawia problem. Nie chodzi tutaj tylko o barierę językową. Często nieporozumienia wynikają z braku wiedzy o kulturze rozmówcy bądź różnych poglądów politycznych. W mediach można zaobserwować, jak ciężko jest przeprowadzić rozmowę z obcokrajowcami i wynegocjować np. korzystne warunki umowy. Z tego powodu warto rozważyć studiowanie stosunków międzynarodowych – kierunek ten pomoże w zrozumieniu podstawowych problemów w komunikacji, nauczy technik negocjacji oraz uzupełni i uaktualni wiedzę polityczną.

Dla zainteresowanych polityką i nie tylko

Stosunki międzynarodowe wybierane są zazwyczaj przez studentów, których fascynuje świat polityki i historii. Często widzą siebie za kilka lat prężnie działających w ulubionej partii politycznej, a za kolejnych kilka – w resorcie spraw zagranicznych. Lubią negocjować, chcą umawiać się na spotkania biznesowe i podróżować, by nawiązywać nowe kontakty. Studia te jak najbardziej pomogą im w tym i otworzą drzwi do kariery w Polsce i za granicą.

Przedmiotami obowiązkowymi do zaliczenia będą m.in.: podstawy ekonomii, podstawy prawa, podstawy wiedzy o UE, polska polityka zagraniczna czy najnowsza historia powszechna. Bardzo ważna jest też zatrudniona kadra na wybranej uczelni. Osoby te powinny być związane z życiem politycznym kraju, publikować artykuły lub regularnie wypowiadać się w prasie branżowej. Świetnymi wykładowcami może pochwalić się Grupa Uczelni Vistula. Stosunki międzynarodowe prowadzone są przez znanych i wybitnych profesorów i doktorów, którzy należą do różnych organizacji międzynarodowych i realizują projekty związane tematyką studiów (więcej na stronie www.vistula.edu.pl). Warto zatem o tak istotnych i przyszłościowych kwestiach dowiadywać się od profesjonalistów.

Kariera w polityce i biznesie

Studenci, które nie widzą się w szeregach politycznych, mogą wybrać specjalizację związaną z międzynarodowymi relacjami biznesowymi. Dla zainteresowanych odmiennymi kulturami idealne będą studia globalne, regionalne i cywilizacyjne. Pozwolą lepiej zrozumieć świat, tradycje innych narodów oraz poznać zwroty i zachowania, które są tam tolerowane bądź uważane za obraźliwe. Studiowanie stosunków międzynarodowych może być drogą do osiągnięcia sukcesu w zagranicznych korporacjach, służbach ds. bezpieczeństwa narodowego, parlamencie narodowym lub instytucjach europejskich. Poznane technik komunikacji i negocjacji umożliwi prowadzenie ważnych spotkań biznesowych, branie aktywnego udziału w dyplomacji lub rozwiązywaniu sporów. Umiejętności zdobyte na tym kierunku ułatwią także codzienne życie i wpłyną na poprawę relacji z ludźmi i osiąganie celów osobistych.

Stosunki międzynarodowe to kierunek, który niesie za sobą wiele korzyści. To nie tylko nauka o polityce, ale również informacje o tym, co dzieje się na świecie. Student w toku kształcenia staje się bardziej świadomy otaczającej go rzeczywistości i jest w stanie podejmować różne, często niełatwe decyzje szybciej, zwracać się odpowiednio do rozmówcy lub planować strategie negocjacyjne. Dodatkowo wzrasta jego pewność siebie i odwaga potrzebna podczas konfrontacji z drugą osobą. Studia te poszerzają wiedzę i kształtują charakter, dlatego zawsze warto zastanowić się nad ich wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.