Świdnica – perła Dolnego Śląska

Świdnica to niezwykłe miasto położone historycznie i geograficznie na Dolnym Śląsku, nad rzeką Bystrzycą (https://pl.wikipedia.org/wiki/Bystrzyca_(dop%C5%82yw_Odry)), na Przedgórzu Sudeckim. Administracyjnie należy do województwa dolnośląskiego i jest siedzibą powiatu świdnickiego oraz siedzibą gminy miejskiej. Od 2004 roku jest też siedzibą rzymskokatolickiej Diecezji Świdnickiej i Świdnickiej Kurii Biskupiej, a od roku 2015 także Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP, w której jednocześnie rezyduje jej biskup.

Świdnica to miasto inne niż wszystkie. Złożyło się na to wiele czynników. Przede wszystkim – lokalizacja. Miejscowość położna jest na historycznym skrzyżowaniu dwóch szlaków handlowych – tzw. Droga Podsudecka na Wschód oraz szlak z Wrocławia do Czech. Z tego też powodu, Świdnica przez wieki była miastem typowo handlowym, a najlepszą pamiątką po tych czasach jest utworzone w 1967 roku jedyne w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa. Nadto, jako że Świdnica położona jest na terenach przygranicznych, zawirowania dziejowe spowodowały, że Świdnica przynależała do różnych państw, dzięki czemu następowało mieszanie różnych kultur i wyznań religijnych, czego ślady w Świdnicy widoczne są po dziś dzień. Jednymi z tych śladów są choćby Pałac Opatów Świdnickich – dziś mieści się w nim Miejska Biblioteka Publiczna, ewangelicki Kościół Świętej Trójcy – jeden z dwóch zachowanych Kościołów Pokoju i jednocześnie największy drewniany kościół w Europie (aż 1090 m kwadratowych), będący siedzibą biskupa ewangelickiego czy zabytkowy cmentarz żydowski, tzw. kirkut.

Dzięki swemu położeniu, Świdnica uniknęła też większych zniszczeń podczas II wojny światowej. Efektem tego jest pięknie zachowana zabudowa starego miasta, zniszczona jedynie w latach 60. XX wieku poprzez celowe wyburzanie i zastępowanie paskudną architekturą socjalistyczną. Mimo tego barbarzyństwa (bo nie można tego chyba inaczej nazwać), świdnicka starówka jest, zaraz po Wrocławskiej, największą i najlepiej zachowaną średniowieczną starówką na Dolnym Śląsku.

Oprócz zabytków architektury w Świdnicy zwiedzać można też drugie nietypowe muzeum – Muzeum Broni i Militariów. Jest to placówka prywatna, ale działająca na podstawie aktu nadania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz we współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej. Zebrana w nim kolekcja liczy ponad 2000 eksponatów i ciągle się powiększa. Obejrzeć można tam przedmioty małe i duże – od medali i odznak wojskowych przez broń ręczną po czołgi i samoloty, pochodzące z okresu od początku XIX wieku do lat 80 i 90 XX wieku. Niewątpliwie atrakcjami turystycznymi są też pomnik-ławeczka Marii Cunitz – kobiety astronoma żyjącej w XVII wieku (która regularnie, listownie wymieniała wyniki swych badań i różne luźne spostrzeżenia z samym Janem Heweliuszem) oraz figura chłopka zwanego też „Bolkiem Myślicielem”, czyli postać mężczyzny z opuszczonymi spodniami, siedzącego na ceglanym kibelku (została ufundowana przez mieszkańców Świdnicy z okazji otwarcia wodociągów i kanalizacji miejskiej w latach 30. XX wieku i jest to jedyny taki pomnik w Europie).

Kolejnym czynnikiem, wyróżniającym Świdnicę, jest ogromna aktywność Świdnickiego Ośrodka Kultury. ŚOK organizuje, współorganizuje lub patronuje wielu corocznym imprezom cyklicznym i okazjonalnym, odbywającym się w Świdnicy. Do najważniejszych imprez cyklicznych należą:
– festiwale filmowe – Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” oraz Świdnicki Festiwal Filmowy „Spektrum”;
– festiwale teatralne – Czas na teatr / Teatr na czasie, Festiwal Teatru Otwartego, Forum Teatrów Niezależnych „Transformacje” oraz Otwarta Scena Amatora;
– wydarzenia literackie – Konkurs Recytatorski „Pegazik”, Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, Salon Poezji i Świdnicka Środa Literacka;
– festiwale i wydarzenia muzyczne – Festiwal Bachowski, Wielka Rapsodia Świdnica, Przegląd muzyczny „Truskawka”, Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych, Świdnickie Noce Jazzowe i Festiwal Piosenki Przedszkolnej;
– inne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe – Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości, Dni Gór, Dni Świdnicy, Festyn Sobótkowy.

Jak widać Świdnica obfituje w unikatowe zabytki i atrakcje, a do tego można ją odwiedzić w trakcie trwania jednego z wielu festiwali czy innych wydarzeń kulturalnych. Dlatego warto wybrać się tam na kilka dni, żeby w spokoju zwiedzić wszystkie zabytki i skorzystać z innych ofert. Władze miasta już dawno dostrzegły ten turystyczny potencjał Świdnicy i dlatego miejscowe przepisy umożliwiają ciągły rozwój lokalnym przedsiębiorcom, działającym w takich branżach jak gastronomia, rozrywka czy baza noclegowa (). O ile z gastronomią nie ma problemu przez cały rok, o tyle noclegi warto zaplanować wcześniej, gdyż trafiając tam w czasie trwania któregoś z większych wydarzeń kulturalnych, trzeba spodziewać się, że wiele miejsc noclegowych zostanie zajętych przez uczestników, gości i widzów.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>