Obecnie budownictwo przeżywa chyba swój największy rozkwit. Głębokie wykopy są nieodłączną częścią nowych inwestycji budowlanych. Ich odpowiednie dobranie i ustanowienie gwarantuje bezpieczeństwo pracy w wykopie jak i późniejszą eksploatacje budynków.

Metody używane do zabezpieczania wykopów

Wśród wielu dostępnych metod zabezpieczania wykopów w polskich warunkach najczęściej stosuje się:

  • obudowy berlińskie;
  • ścianki szczelne z grodzic stalowych;
  • palisady;
  • gwoździowanie;
  • kotwienie;

Poza tym są udoskonalane i dostosowywane metody, które pozwalają na lepsze i bardziej ergonomiczne wykonywanie poszczególnych zabezpieczeń.

Nowatorskie metody wykorzystywane w zabezpieczaniu wykopów głębokich

Ze względu na zróżnicowanie warunków w terenie oraz na ekonomizację kosztów związanych z wykonywaniem fundamentów warto pochylić się nad EPG. Nowa metoda wykorzystuje wiercone pale przemieszczeniowe wykonywane za pomocą EPG. Jest to najbardziej innowacyjne rozwiązanie tego typu. Elektroniczna Głowica Wiercąca schodząc w głąb gruntu pobiera wszystkie konieczne parametry. Następnie są one analizowane za pomocą specjalnie stworzonego oprogramowania komputerowego.

Zalety metody EGW

Główna zaletą tej innowacyjnej metody jest na pewno ograniczenie ryzyka związanego ze złym lub niedostatecznym rozpoznaniem podłoża. Przekłada się to na bezpieczeństwo prac związanych z inwestycją oraz jej trwałość. Dostosowywanie na bieżąco fundamentowania do warunków gruntowych pozwala także na optymalizację czasu pracy oraz kosztów z tym związanych.

Przydatność poszczególnych metod w zabezpieczaniu wykopów

O wyborze poszczególnych metod do zabezpieczania wykopów głębokich decydują panujące tam warunki zarówno wodno-gruntowe jak i urbanistyczne czy ochrony środowiska.

Ścianka berlińska

Jest to chyba jedna z najczęściej stosowanych obudów skarp w wykopach. Przynajmniej tam gdzie nie ma ryzyka tąpnięcia czy podskórnych wód gruntowych. Jej konstrukcja jest stosunkowo lekka, prosta w wykonaniu. Składa się ona z pionowych żerdzi zazwyczaj dwuteowników i łączącej je opinki (są to zwykle drewniane kantówki). W celu lepszej stabilizacji ścianka może być rozpierana, gwoździowana lub kotwiona.

Ścianki szczelne z grodzic stalowych

Tego rodzaju obudowy mają zastosowanie w gruntach podmokłych. Także często jest w ten sposób zabezpieczany wykop wąsko przestrzenny na przykład przy remoncie infrastruktury podziemnej. Przy tej metodzie często stosuje się też rozpieranie w celu lepszej stabilizacji ścian.

Wzmacnianie ścian wykopów musi być dostosowane do warunków wodno-gruntowych jakie panują na terenie budowy. Także pod uwagę bierze się sąsiedztwo inwestycji. Całkiem inną technologię można stosować w przypadku blisko istniejących budynków, a inną tam gdzie sąsiednie posesje nie są zabudowane.

One thought on “Zabezpieczanie wykopów głębokich”

  1. Fajny artykuł, nie wiedziałem nawet, że są też takiego rodzaju nowoczesne zabezpieczenia, wszędzie widzi się raczej takie zwykłe, jak ścianka berlińska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.