Zabytki sakralne w Legnicy

Legnica to ciekawe miasteczko na Dolnym Śląsku, które swoje początki miało w okresie wczesnego średniowiecza. Dzięki tak długiej historii, miasto może poszczycić się licznymi zabytkami, które wpływają na specyficzny urok tego miejsca.

Podobnie jak w każdym starym grodzie europejskim, tak i tutaj centralny punkt miasta stanowił malowniczy rynek, otoczony kamienicami, przy którym znajdował się ratusz miejski i katedra. Liczne kramiki sprawiały, że codziennie kwitło tu życie. Dzisiaj na zwiedzających oczekuje tu przyjemna baza noclegowa, z której warto wybrać się na kilka spacerów śladami architektury sakralnej.

Tutejsza katedra powstała w XIV wieku, a około stu lat później w nawach dobudowano szereg kapliczek. W dziewiętnastym wieku świątynię mocno przebudowano, nadając jej charakter neogotycki. Solidna bryła budynku wzniesiona z czerwonej cegły charakteryzuje się trzema nawami. Wewnątrz warto zobaczyć dwa ozdobne portale z kamienia oraz dekoracyjny ołtarz główny wykonany w barokowym stylu, renesansową ambonę z kamienia, a także romańską chrzcielnicę z brązu, wyróżniającą się nietypowym kształtem. W 1997 roku katedrę odwiedził podczas pielgrzymki do ojczyzny papież Jan Paweł II.

Kolejnym zabytkiem architektury sakralnej w Legnicy, na który warto rzucić okiem, jest ewangelicki kościół farny, którego początki sięgają XII wieku. Niestety, w maju 1338 roku miasto nawiedził groźny pożar, podczas którego stara świątynia spaliła się do cna. Kościół odbudowano, znacznie go przy tym powiększając, podwyższając wieżę i nadając mu charakter bazyliki. Na początku XX wieku odrestaurowaną farę odwiedził cesarz Wilhelm II.

Na Legnickim Polu nieopodal miasta stoi ogromne sanktuarium pod wezwaniem św. Jadwigi, ufundowane przez matkę księcia Henryka po bitwie z Mongołami, w której bohatersko poległ jej syn. W skład kompleksu sakralnego wchodzi barokowy kościół i klasztor, zaprojektowane przez znakomitego architekta europejskiego. Zarówno fasada świątyni, jak i jej wnętrze zostały bogato ozdobione licznymi rzeźbami i freskami.

Turystów, którzy wykupili tu sobie wakacyjne noclegi (noclegi Legnica z meteora), Legnica zaprasza do odwiedzenia tutejszych budowli sakralnych, których początki sięgają okresu wczesnego średniowiecza. To niewielkie miasteczko mieści w sobie katolicką katedrę i ewangelicką farę, a na polach otaczających gród stoi spore sanktuarium.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>