Woda jest elementem niezbędnym do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu żywego. Jej brak powoduje nie tylko uczucie dyskomfortu, wizualne pogorszenie stanu cery i włosów, ale przede wszystkim stanowi poważne zagrożenie dla kondycji organów wewnętrznych.

Wpływ wody na organizm człowieka

Nasz organizm doskonale potrafi sygnalizować wszelkie niedobory, w tym także niedostateczny poziom nawodnienia. Pierwszym, dobrze wszystkim znanym znakiem jest suchość w ustach. Jeżeli go zlekceważymy i nie zaspokoimy pragnienia, to wkrótce pojawią się inne, zdecydowanie bardziej przykre objawy. Rozkojarzenia, bóle i zawroty głowy, problemy z zebraniem myśli, rozdrażnienie i pozornie nieuzasadnione zmęczenie – u ich podstaw bardzo częste leży właśnie brak wody. Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg w 90% składa się z tego płynu i to dla niego ten niedobór jest szczególnie uciążliwy.

Niemniej ważne jest znaczenie wody dla naszego układu ruchowego. Stanowi ona gwarancję prawidłowej pracy stawów i chrząstek, natomiast niezachowanie właściwego bilansu zwiększa ryzyko powstania kontuzji. Szczególnie narażeni są ludzie aktywnie uprawiający sport, ale na trudności w wykonywaniu codziennych zajęć natrafią także osoby o zdecydowanie mniejszej aktywności fizycznej. Lista dolegliwości jest długa i w praktyce dotyka każdego aspektu funkcjonowania organizmu. W krótkim artykule nie sposób zmieścić wszystkich objawów, warto jednak wspomnieć o kłopotach trawiennych oraz o łatwo dostrzegalnej degradacji stanu włosów i skóry.

Jak dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu?

Zapewnienie optymalnych warunków funkcjonowania organizmu nie jest trudne. Na rynku znajdziemy wprawdzie szereg suplementów i płynów, które zdaniem producentów dostarczają niezbędnych  mikroelementów, poprawiają koncentrację i ułatwiają regenerację po wysiłku, jednak w rzeczywistości nie musimy wydawać majątku na kolorowe specyfiki – wszystkie niezbędne związki mineralne zawiera szklanka zwykłej wody. Kluczem do sukcesu jest regularne nawadnianie i niedopuszczenie do wystąpienia niedoborów. Właśnie dlatego warto zadbać o stały dostęp do wody pitnej, co w dzisiejszych czasach nie stanowi trudnego wyzwania. Pić możemy wodę prosto z kranu, odpowiednie normy jasno precyzują wymagania, którym muszą sprostać zakłady dostarczające wodę do naszych mieszkań.

Oczywiście, o ile picie wody z kranu jest bezpieczne, to jej smak często może pozostawiać sporo do życzenia. Dzieje się tak za sprawą stanu technicznego instalacji wodociągowych oraz na skutek stosowania szeregu złożonych fizycznych i chemicznych procesów uzdatniania. Rozwiązaniem jest skuteczny filtr do wody. Wyposażenie kuchni w dzbanek filtrujący nie stanowi dużego wydatku, pozwoli natomiast zyskać stały dostęp do czystej, a przede wszystkim zdrowej i smacznej kranówki. Sam proces filtrowania jest banalnie prosty. Dobrą praktyką będzie wyrobienie sobie nawyku ciągłego posiadania pod ręką szklanki z czystą wodą. Ułatwimy pracę naszemu organizmowi, a ten odpłaci nam lepszą kondycją i zdrowszym wyglądem.

Źródło grafiki: materiały prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.