Geografia leży w kręgu Twoich zainteresowań, nauka nowych języków nie sprawia Ci żadnych trudności, a komunikatywność, otwartość i dobra organizacja czasu, to cechy, którymi zwracasz uwagę potencjalnych pracodawców?

Zaplanuj swoją karierę po studiach na kierunku Turystyka i Rekreacja i pracuj, niekoniecznie na walizkach. Poniżej znajdziesz cztery pomysły na rozwój i zostaniesz w branży.

Turystyka i Rekreacja – studia dla tych, którzy nie chcą podróżować

Branża turystyczna jest atrakcyjna również dla tych, którzy nie chcą podróżować. Ukończenie studiów z zakresu Turystyki i Rekreacji nierzadko jest przepustką do ciekawej pracy stacjonarnej – absolwenci kierunku nie muszą zatem opuszczać rodzinnego miasta. Warunkiem do zatrudnienia w tym sektorze wciąż jednak będą konkretne cechy osobowości, m.in. – łatwość szybkiego nawiązywania kontaktów i podtrzymywania relacji, umiejętność pracy z ludźmi pod wpływem stresu i umiejętność szybkiego uczenia się.

Praca w biurze podróży – więcej niż jedna ścieżka rozwoju

Absolwenci studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja mogą podjąć pracę w biurze podróży. Propozycja, chociaż zdaniem niektórych, banalna, otwiera kilka ścieżek rozwoju.

  1. Praca w siedzibie touroperatora, najczęściej na podstawie umowy o pracę, w jednym z wielu działów, m.in. w dziale produktów, administracji, reklamacji, wyjazdów grupowych albo współpracy agencyjnej;
  2. Praca w biurze własnym touroperatora, najczęściej na podstawie umowy o pracę, w godzinach uzależnionych od lokalizacji biura. Praca polega na sprzedaży wycieczek i wymaga umiejętności poruszania się we własnych i popularnych systemach rezerwacyjnych. 
  3. Praca w biurze agencyjnym, sprzedającym oferty kilku, a często – kilkunastu touroperatorów. Godziny pracy, podobnie jak w przypadku pracy w biurze własnym touroperatora, są uzależnione od miejsca lokalizacji, wynagrodzenie zaś (w dużej mierze) – od sprzedaży. Warto mieć świadomość, że praca w biurze agencyjnym wymaga przyswojenia wielu informacji, co wynika bezpośrednio z różnorodności ofert proponowanych przez touroperatorów.
  4. Praca w firmie incentive – firmie zajmującej się organizacją wyjazdów biznesowych i motywacyjnych dla małych, średnich i dużych firm, gali, konferencji i eventów, a także – kongresów i szkoleń w kraju i za granicą. Zakres obowiązków obejmuje najczęściej rezerwację biletów lotniczych, rezerwacje hotelowe i inne. Absolwenci studiów z zakresu Turystyki i Rekreacji, podejmując zatrudnienie w tym zawodzie, najczęściej będą współpracowali z klientem biznesowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.