Istnieje kilka sposobów bezpiecznego i funkcjonalnego przewozu rowerów samochodem. Dzisiejsi producenci oferują nam kilka podstawowych rodzajów bagażników rowerowych, które można bezproblemowo zamontować w większości współczesnych samochodów osobowych. Podpowiadamy, które rozwiązanie i dlaczego warto wybrać.
Bagażniki dachowe
Rowerowy bagażnik dachowy to obecnie jedna z najpopularniejszych metod mocowania oraz transportowania rowerów samochodem. Jest to również jedno z tańszych rozwiązań tego typu, jednak nie zaleca się stosowania tych naprawdę tanich produktów, ponieważ uchwyty trzymające ramę bagażnika mają zazwyczaj w takich modelach tendencję do rysowania lakieru auta, a sam ich montaż jest niewygodny i często wymaga zastosowania różnych narzędzi. Minusem tego rozwiązania jest na pewno zwiększony opór powietrza, jaki stawia pojazd podczas jazdy. Przy większych prędkościach i jednocześnie silniejszym wietrze pojawiają się gwizdy i szumy, które mogą być niekomfortowe podczas podróży. Pamiętajmy również, że większy opór powietrza przekłada się na wyższe zużycie paliwa. Ponadto zwiększa się dodatkowo wysokość pojazdu, co może być problemem podczas np. wjeżdżania na parkingi podziemne czy też w czasie jazdy pomiędzy niskimi koronami drzew. Polecanymi producentami rowerowych bagażników dachowych jest na pewno marka Thule, Peruzzo, Aguri oraz Amos.
Bagażniki rowerowe na klapę samochodu
Bardzo dobrym i praktycznym rozwiązaniem są bagażniki rowerowe na klapę samochodu. W przypadku tego rodzaju rozwiązania nie potrzebujemy do jego montażu ani haka holowniczego, ani też belek montażowych używanych w bagażnikach dachowych. Bagażniki rowerowe na klapę samochodu charakteryzują się łatwym sposobem zakładania rowerów na bagażnik, powodują jedynie nieznacznie podwyższenie wysokości pojazdu i, wbrew pozorom, nie zasłaniają tablicy rejestracyjnej auta. Niestety, najczęściej bagażniki klapowe są przystosowane tylko do wybranych modeli samochodów, a więc nie są rozwiązaniem uniwersalnym. Większość dostępnych modeli bagażników klapowych może spokojnie pomieścić od 2 do 4 rowerów. Minusem tego typu rozwiązań jest nieco skomplikowany montaż bagażnika oraz słaba stabilność konstrukcji, zwłaszcza biorąc pod uwagę stan nawierzchni polskich dróg. Rekomendowani producenci bagażników klapowych to na pewno marka Amos, Peruzzo, InterPack i Aguri.
Bagażniki na hak
Ostatnim godnym uwagi rozwiązaniem, umożliwiającym przewóz rowerów samochodem, są bagażniki montowane na hak. Charakteryzują się one łatwym montażem rowerów na bagażniku, stosunkowo niską ceną oraz niewielkimi rozmiarami po złożeniu, co ułatwia ich przechowywanie. Minusem bagażników na hak jest niezbyt dobra stabilność całej konstrukcji, przez co rowery mogą się obijać o siebie, brak zazwyczaj funkcji odchylania, a także często prowadzą do zasłonięcia tablicy rejestracyjnej. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w samochodach terenowych oraz dużych SUV-ach z racji ich wysokości i braku możliwości skorzystania z bagażnika dachowego. Polecani producenci to InterPack, Thule, Aguri oraz Peruzzo.