Perły od dawna są wykorzystywane przy tworzeniu biżuterii. Ich mleczny kolor oraz tęczowy blask sprawiają, że z jednej strony są uniwersalne, a z drugiej wyjątkowe. Kobiety noszące biżuterię z perłami wyróżniają się i zawsze przyciągają uwagę. Warto mieć w swojej szkatułce choć jeden egzemplarz biżuterii, której głównym atutem są właśnie perły.

Jak rozpoznać naturalne perły?

Sztuczne perły wcale nie są rzadkością w biżuteriach. Ich wykonanie niemal do złudzenia przypomina te naturalne. Bardzo łatwo się pomylić i kupić falsyfikat. Są jednak wyznaczniki, które pozwalają odróżnić perły sztuczne od naturalnych. Przede wszystkim jest to cena. Biżuteria z perłami naturalnymi będzie dużo droższa. Choć obecnie są one hodowane i nikt nie wyrusza na niebezpieczny połów, to perła okrągła oraz o odpowiednich wymiarach warta jest sporej kwoty.

Naturalne perły charakteryzuje też konkretna waga. Są one znacznie cięższe od sprzedawanych imitacji. Wiadomo, że nikt nie ma wagi w ręku, ale można przyjąć, że ciężar powinien przypominać tej samej wielkości kulki, ale ze szkła czy marmuru. Nawiązując do tych materiałów, powinno się zapamiętać jeszcze jedną cechę pereł, a mianowicie to, że są chłodne w dotyku. Falsyfikaty mają zwykle temperaturę otoczenia i podczas trzymania ma się wrażenie, że jest to np. plastik. Oryginalne perły ogrzeją się w dłoniach dopiero po dłuższej chwili.

Warto również wiedzieć, że idealnie okrągłe perły występują tylko w formie sztucznie wyprodukowanej. Te naturalne zawsze będą miały „odchyły” od tej normy. Dlatego jeśli komuś zależy na wersji tylko naturalnej, to może mierzyć perły suwmiarką. To samo dotyczy powierzchni – może być delikatnie nierówna czy chropowata.

Najbardziej oczywistą cechą naturalnych pereł jest ich blask. Odbijają one światło bardzo mocno, a ich barwy mają dużą rozpiętość. Ciekawym zjawiskiem jest również barwa pereł zależna od ich koloru bazowego. Białe perły mienią się na różowo, niebiesko i żółto. Natomiast na czarnych zauważyć można przebłyski fioletu, zieleni i granatu.

Oczywiście wykorzystanie sztucznych pereł w stylizacjach jest teraz częste i z pewnością można na tym zaoszczędzić. Popularność tego typu imitacji jest na tyle duża, że nikt nie dopytuje się o ich pochodzenie. Zatem tak naprawdę każdy może je wykorzystać tak, jak lubi i zakupić wersję, którą preferuje, czyli naturalną albo sztuczną.

Do czego założyć biżuterię z perłami?

Kiedyś perły zakładano do stylizacji oficjalnych czy balowych. Podkreślały smukłość szyi, nadgarstków czy mieniły się w uszach jako kolczyki. Teraz ozdoby z perłami mają wiele form. Znaleźć można spinki do włosów z perłami, ozdabiane nimi buty, swetry czy torebki. Nie są już postrzegane jako biżuteria oficjalna, ale uniwersalna i ponadczasowa. Dzięki swoim kolorom – bieli i czerni, mogą idealne współgrać z sukienką, garsonką, ale też sportowym zestawem.

Wybierając biżuterię z perłami, można być pewnym, że nie będzie ona czekać w pudełku na odpowiedni moment, by ją założyć. Może się ona stać codziennym dodatkiem bez względu na to, czy perły są naturalne, czy sztuczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.