Ból pleców wraz z postępem cywilizacyjnym staje się powszechnym problemem. Naprzykrzająca się dolegliwość w dolnym odcinku lędźwiowym może mieć różne podłoże. Spowodowane może być to nieprawidłową pozycją podczas snu lub urazami, a nawet poważnymi schorzeniami kręgosłupa. Ból w tym odcinku pleców związany być może z siedzącym trybem życia. Aby zapobiec występowaniu nieprzyjemnego uczucia, należy prowadzić zdrowy tryb życia, dbać o prawidłową postawę oraz wdrożyć aktywność fizyczną.
Co wpływa na wystąpienie bólu pleców?
Najpierw należy zastanowić się, co jest przyczyną bólu, co może być utrudnione, gdyż powód może być złożony. Ból kręgosłupa: przyczyny i objawy. Jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa? Na ból w dolnym odcinku lędźwiowym skarży się statystycznie najwięcej osób. Dolegliwości dotykają zwykle osoby z wadami postawy oraz tych, którzy spędzają długie godziny w pozycji siedzącej i nie uprawiają żadnego sportu. Kobiety mogą być dodatkowo narażone, gdy często chodzą w butach na wysokich obcasach.
Skąd się bierze ból pleców i o czym może świadczyć?
Niekorygowane wady postawy z czasem mogą doprowadzić do wystąpienia poważnych schorzeń kręgosłupa, przez które możemy odczuwać ból w każdej jego części. Może on nasilać się w przypadku, gdy długo pozostajemy bez ruchu lub stajemy przed koniecznością udźwignięcia czegoś ciężkiego. Spotkać jednak możemy się z bólami, które towarzyszyć nam będą przez cały czas, bez względu na aktywność. Nie tylko praca siedząca może doprowadzić do problemów z kręgosłupem. Może to mieć także związek z pracą stojącą.
Problem cywilizacyjny – wpływ na kręgosłup od dzieciństwa
Już w wieku dziecięcym łatwo o wadę postawy. Nie dba się wtedy o zgarbione plecy, trzeba nosić ciężki tornister, który często zwieszony jest na jednym ramieniu, a długie godziny spędzone w szkolnej ławce tylko pogłębiają wady kręgosłupa. W dorosłym życiu po pracy spędzamy czas wolny przed komputerem lub telewizorem, wszędzie jeździmy samochodem, a zamiast schodów używamy windy. Przez takie ograniczenie ruchu przybieramy na wadze, obciążając dodatkowo kręgosłup.
Jak możemy szybko sobie pomóc, gdy boli kręgosłup
Aby szybko wyeliminować ból, możemy skorzystać z leków przeciwbólowych. Na rynku dostępne są różne rodzaje leków przeciwbólowych – wapteka.pl. Należy jednak pamiętać, że jest to rodzaj doraźnej pomocy. Warto również skorzystać z profesjonalnej rehabilitacji oraz masaży, które pomogą zniwelować ból.