Chemia jest ciekawa i przydatna – pewnie teraz na twarzach naszych czytelników pojawia się zdziwienie i to całkiem spore, bo kto z nas ten przedmiot wspomina dobrze? Pewnie niewiele osób. A tak naprawdę to jeden z bardziej interesujących przedmiotów, tym bardziej, że wiele zagadnień można wykorzystać w codziennym życiu. Zatem, jeżeli traktujecie chemię jako zło konieczne to duży błąd. Dzisiaj powiemy Wam nie tylko dlaczego warto uczyć się chemii, ale również jak wykorzystać ją w codziennym życiu. A teraz nie pozostaje Wam nic innego, jak zacząć czytać podręcznik „To jest chemia”.

Zdawaj maturę z chemii i otwórz sobie drogę na prestiżowe studia

W obecnych czasach należy wybierać takie studia, po których można znaleźć dobrą pracę, a nie kierować się tylko zainteresowaniami. Dlatego, jeżeli jeszcze nie wiecie co chcecie robić w przyszłości to podpowiemy Wam. Otóż zacznijcie czytać podręcznik To jest chemia – zakres podstawowy. Otóż chemii nie tylko trzeba się uczyć, ale przede wszystkim warto się uczyć, wszak zdając maturę z tego przedmiotu macie szanse na dostanie się na najlepsze kierunki studiów, począwszy od medycyny, aż po farmacje, czy biotechnologię. Zatem przyszłość i kariera zawodowa stoi przed wami otworem.

Chemia – kosmetyki

Jeżeli jeszcze niespecjalnie myślicie o waszej przyszłości to musicie wiedzieć, że prawa chemii wykorzystywane są np. w produkcji kosmetyków. Zatem warto je znać, tym bardziej, że dzięki temu będziecie mogli wykonać w swoim domu swoje naturalne kosmetyki, np. mydło. Jest to banalnie proste i nie zajmuje wiele czasu, a wiecie co w tym wszystkim jest najlepsze? Naturalnie zrobione mydło doskonale nawilża skórę i pięknie pachnie. Zatem, aby je przygotować potrzebujecie np. 1 kg wytłoków z oliwek, następnie 127 g wodorotlenku sodu i 380 ml zimnej wody destylowanej. A teraz, aby je przygotować musicie znać prawa chemiczne… Zatem podręcznik „To jest chemia” jest tutaj niezbędny. Samodzielnie możecie wykonać naprawdę sporo kosmetyków. Kolejny przykład to błyszczyk do ust. Tutaj potrzebujecie: 1 łyżkę oleju kokosowego, 1 łyżkę wosku pszczelego, 2 kapsułki witaminy E, łyżeczkę miodu oraz kilka kropli olejku eterycznego, pozostaje już wymieszać składniki. Ale jak? Otóż ucząc się chemii dowiecie się tego.

Wegańska pasta do zębów – możesz ją samodzielnie zrobić!

Wiesz, że fluor nie wpływa pozytywnie na organizm, dlatego zapewne kupujesz wegańskie pasty do zębów bez dodatku tego pierwiastka. Ale mają one jedną wadę, a mianowicie niekoniecznie dobrze myją zęby i ponadto są bardzo drogie. Na szczęście możesz samodzielnie wykonać pastę do zębów. Będziesz potrzebować tutaj wiedzy z chemii oraz około 1/4 szklanki oleju kokosowego, pół łyżeczki sody oczyszczonej, a następnie pięć łyżek ksylitolu i odrobinę olejku miętowego.

A teraz na poważnie – czyli chemia w leczeniu ciężkich chorób

Chemia i jej zjawiska są niezwykle ważne. Przede wszystkim, gdyby nie naukowcy, którzy całe swoje życie poświęcili na badanie związków chemicznych nie byłoby wielu skutecznych lekarstw. Warto tutaj wspomnieć o Sidneyu Farberze, który uważany jest za ojca współczesnej chemioterapii. Zajmował się on badaniem aminopteryny, antymetabolitu kwasu foliowego o działaniu cytostatycznym. Warto jeszcze wiedzieć o związku chemicznym cisplatyny. Jest to kompleks platyny na II stopniu utlenienia, ale właśnie ten związek podawany jest pacjentom chorym na raka w chemioterapii i dzięki niemu mogą oni zostać wyleczeni z tej ciężkiej choroby. Tak naprawdę, gdyby nie chemia i związki chemiczne naukowcy nie odkryliby tak wiele lekarstw, choćby pierwszego antybiotyku penicyliny, która ma działanie bakteriobójcze.

Zatem nie warto traktować nauki z chemii jako zło konieczne. Tak naprawdę ma ona szerokie spektrum zastosowania w wielu dziedzinach życia. Dzięki związkom chemicznym powstały antybiotyki, przez co znacząco zmniejszyła się ilość zgonów spowodowanych chorobami grzybicznymi, czy bakteriologicznymi. Ponadto znając podstawowe zasady chemii można samodzielnie przygotowywać kosmetyki w tym błyszczyki, czy odżywki do włosów.

Zachęcamy do przeczytania naszego innego artykułu – „Chemia w życiu codziennym – gdzie się z nią spotykamy?”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.