Czy to ten moment? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, których termin porodu już się zbliża. Zazwyczaj przypada on w okresie od 38 do 42 tygodnia ciąży. Jak rozpoznać objawy porodu i co zrobić wtedy, gdy się zaczyna? Kiedy należy udać się do szpitala? W jaki sposób można złagodzić dolegliwości przed samym porodem?

Oznaki zbliżającego się porodu – na co zwrócić uwagę?

W oczekiwaniu na poród najlepiej nie ograniczać swojej dotychczasowej aktywności. To jednocześnie również dobry czas na sen, odpoczynek, zdrową dietę.

Pierwsze objawy zbliżającego się porodu mogą pojawić się już na kilka tygodni przed jego terminem. Zwykle dochodzi wtedy do obniżenia brzucha, mogą zacząć pojawiać się słabe, nieregularne skurcze oraz śluzowe plamienie podbarwione krwią. Zdarza się jednak, że objawy te pojawiają się na kilka dni, a nawet kilka godzin przed porodem.

Dodatkowo może pojawić się większe parcie na pęcherz i popuszczanie moczu ze względu na zmianę ułożenia dziecka. Nie wiesz, jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu? Zobacz więcej na: https://mjrmedical.com/.

Kiedy udać się do szpitala?

Gdy rozpoczyna się poród, organizm zaczyna wysyłać sygnały, że już niedługo dojdzie do tego ważnego wydarzenia.

W przypadku rozpoczęcia akcji porodowej należy udać się do szpitala. Głównym sygnałem są nasilające się, regularne skurcze, a także dochodzi wtedy do odejścia wód płodowych.

Do mniej typowych oznak porodu zaliczane są również:

  • boląca głowa,
  • uczucie niepokoju,
  • brak apetytu,
  • bóle pleców,
  • ból brzucha jak przy miesiączce,
  • uczucie gorąca.

Przed porodem skurcze są znacznie silniejsze i pojawiają się częściej. Zwykle odczuwane są przez ciężarną co około 10 minut, natomiast im krótszy odstęp między nimi, tym szybciej należy udać się na oddział szpitalny.

Do szpitala należy bezwzględnie udać się też wtedy, gdy pojawią się poniższe symptomy:

  • krwawienie,
  • stale odczuwalny ból brzucha,
  • osłabienie lub niewyczuwanie ruchów dziecka,
  • zielonkawy lub brązowy kolor wód płodowych.

Warto być gotową na ten moment, czyli wcześniej przyszykować wyprawkę dla siebie i dla dziecka. Najlepiej, aby czekała spakowana w torbie, by można było bez problemu wziąć ją wtedy, gdy trzeba udać się do szpitala. Dzięki niej można uniknąć dodatkowego stresu, który pojawia się podczas rozpoczęcia porodu.

Nie można również zapomnieć o zabraniu ze sobą dowodu osobistego oraz dokumentów dotyczących ciąży, które będą potrzebne w szpitalu.

Przed porodem – jak złagodzić dolegliwości?

Już w szpitalu, gdy niedługo ma rozpocząć się poród, warto pamiętać o kilku kwestiach, które pomogą podczas zbliżającej się akcji porodowej.

By zmniejszyć dolegliwości, najlepiej wybrać najwygodniejszą pozycję, na przykład na worku, piłce albo przy drabince porodowej. Niektórym ciężarnym pomaga również spacerowanie, schylanie się. Zwykle nie poleca się leżenia, które może nasilać ból.

Dolegliwości mogą złagodzić masaże wykonywane w okolicy dolnej części kręgosłupa, ciepłe albo zimne okłady na okolicę podbrzusza i okolicę lędźwiową.

Pomiędzy skurczami należy też pamiętać o miarowym, spokojnym oddechu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.