Każdy kto kiedykolwiek miał kontakt z aplikacjami nie tylko od strony użytkownika, najpewniej zna takie pojęcie jak framework. Co to takiego i dlaczego jest ważnym elementem w procesie tworzenia oprogramowania? Dowiedz się czym jest framework w kontekście aplikacji webowych czy mobilnych i przekonaj się, jaką rolę odgrywa w ich w postawaniu.

Aby docelowo powstała jakakolwiek aplikacja, potrzebna jest pewnego rodzaju szkielet, struktura bądź podstawowa platforma programistyczna. Framework to ważne narzędzie do tworzenia aplikacji webowych czy budowy interfejsów użytkownika. Sprawdź, jak konkretny framework może przydać się do wykonywania określonych zadań w tworzeniu aplikacji mobilnych i webowych.

Szkielety, które ułatwiają tworzenie aplikacji

Do tworzenia stron www czy aplikacji można korzystać z różnych języków programowania. Jednak do budowy aplikacji potrzeba znacznie więcej, a najważniejsze są oczywiście solidne podstawy. Tutaj właśnie wkracza framework. Co to takiego? Najprostszym wyjaśnieniem tego zagadnienia może być dosłowne tłumaczenie z języka angielskiego, które oznacza szkielet czy też konstrukcję. Wykorzystanie frameworków w połączeniu z określonym językiem programowania umożliwia poprawne działanie danej aplikacji. Gotowe komponenty pod strukturę aplikacji w rękach doświadczonych programistów sprawiają, że aplikacje webowe czy mobilne powstają znacznie szybciej i zawierają dużo mniej błędów. Dlatego praktycznie wszyscy programiści korzystają z gotowych rozwiązań, jakimi są frameworki. Tworzenie aplikacji webowych czy mobilnych z ich wykorzystaniem to po prostu najskuteczniejsza droga do sukcesu.

Najpopularniejsze frameworki

Proces tworzenia aplikacji nie musi być żmudny, jeśli odpowiednie frameworki stały za podstawą danego oprogramowania. Społeczność programistów ma swoje ulubione frameworki, które wykorzystują do konkretnego projektu. Do najlepszych praktyk zaliczane jest używanie takich frameworków jak:

  • frameworki webowe – odpowiadają za ogólną architekturę, a także zarządzania trasami, żądaniami HTTP, szablonami HTML czy komunikacją z bazą danych. Popularne platformy to Express oraz Django dla tworzących w języku Python.
  • frameworki aplikacji mobilnych – w tym wypadku framework odpowiedzialny jest za interakcję z urządzeniem, dostęp do funkcji mobilnych czy też obsługę systemów operacyjnych. Często używane są React Native, Flutter czy Xamarin.
  • frameworki front – specjalizują się w warstwie frontendowej aplikacji. Przykłady popularnych frameworków front to Next.js, Angular JS i Vue.js.
  • frameworki backendowe – analogicznie odpowiedzialne są za backendową stronę, czyli obsługę logiki biznesowej, dostęp do bazy danych czy zarządzanie sesjami. Popularne platformy to Flask oraz Spring.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.