Cukrzyca ciążowa dotyka coraz większą liczbę kobiet. Jej przyczyny nie zawsze są znane, ale bez wątpienia konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, które mają na celu wyrównanie poziomu cukru we krwi do akceptowalnego. W przeciwnym wypadku można spodziewać się konsekwencji zdrowotnych u matki i dziecka. O czym trzeba wiedzieć? Co warto sprawdzić?

Odpowiednie badania

Żeby potwierdzić, czy przyszła mama rzeczywiście ma cukrzycę ciążową, należy wykonać odpowiednie badania. Na początek zwykle oznacza się poziom glukozy we krwi. Jeśli nie ma powodów do tego, by diagnozować pacjentkę pod kątem cukrzycy ciążowej, to zwykle poziom glukozy na czczo oznacza się wraz z innymi parametrami ważnymi w pierwszych tygodniach ciąży. Jeżeli będzie on większy niż 92 mg/dl, a mniej­szy niż 126 mg/dl, to konieczne jest pilne wykonanie tzw. OGTT, czyli testu obciążenia glukozą. Polega on na trzykrotnym zmierzeniu poziomu glukozy:

  • na czczo,
  • po 1 h od wy­pi­cia roz­two­ru 75 g glu­ko­zy,
  • po 2 h od wy­pi­cia roz­two­ru 75 g glu­ko­zy.

Na podstawie tych wyników opracowuje się tzw. krzywą cukrową. Zdarza się, że dla pewności powtarza się po raz kolejny pomiar glukozy na czczo po kolejnych kilku dniach. Jeśli za każdym razem poziom ten jest podwyższony, to należy zalecić odpowiednie działanie, które pomoże ustabilizować poziom cukru we krwi. Zobacz więcej na: http://mediprint.pl/ i dowiedz się, jak dokładnie przebiegają badania i jak sobie poradzić po usłyszeniu diagnozy.

Bez powodu do obaw!

Oczywiście cukrzycy ciążowej nie należy bagatelizować. Nie oznacza to jednak, że dobrym podejściem jest panikowanie. Przyszła mama zwykle ma wystarczająco dużo stresu i bez tego. Najlepiej jest zachować zdrowy rozsądek i trzymać się zaleceń lekarza. W wielu wypadkach cukrzyca ciążowa jest leczona wyłącznie odpowiednio dobraną dietą oraz aktywnością fizyczną. W tym wypadku mowa o aktywności, która nie zaszkodzi ciężarnej, najczęściej zalecane są po prostu spacery na świeżym powietrzu, joga dla mam albo zajęcia na basenie. Tutaj jednak należy uczulić, że na jakąkolwiek aktywność musi zgodzić się ginekolog położnik prowadzący ciążę. Czasami konieczne jest ograniczenie ruchu ze względów zdrowotnych. Przyjmowanie insuliny jest ostatecznością, która zwykle dotyczy tylko najbardziej poważnych przypadków. Jej też nie trzeba się obawiać. Podawanie insuliny nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się malucha. Nawet przeciwnie! Dla płodu zdecydowanie większym zagrożeniem są skoki poziomu glukozy oraz jej stały podwyższony poziom.

Jedna z przyczyn pojawienia się dużego dziecka

Warto zaznaczyć, że cukrzyca ciążowa może przyczynić się do tego, że dziecko będzie miało spore rozmiary. Z tego powodu bywa ona wymieniana jako jedna z przyczyn przeprowadzania cesarskiego cięcia. Jeśli maluch waży ponad 4 kilogramy, to zdecydowanie bezpieczniej dla matki oraz jego samego jest zrezygnowanie z porodu siłami natury. Cesarskie cięcie pozwala na zredukowanie ryzyka niedotlenienia przy przeciskaniu się dużego dziecka przez drogi rodne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.