Certyfikat SSL to hasło, które coraz częściej pojawia się w internecie. Coraz więcej pisze się oraz mówi o SSL i nie jest to przypadek. Dziś SSL to wręcz konieczność dla każdej strony internetowej.
Zielona kłódka przy adresie strony internetowej to znak, że dana witryna została zabezpieczona certyfikatem SSL. Co to właściwie oznacza? Zebraliśmy najważniejsze informacje o takich certyfikatach. Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem.
Gdzie szukać certyfikatów SSL?
Zacznijmy od tego, gdzie w ogóle można znaleźć certyfikat SSL. Dziś nie ma z tym problemu. Takie certyfikaty ma w swojej ofercie wielu renomowanych dostawców usług internetowych. To często firmy, które jednocześnie oferują na przykład domeny internetowe, serwery, kreatory stron itp. Nie są to jednak wystawcy certyfikatów, a jedynie pośrednicy w ich dostarczaniu do klientów końcowych, czyli właścicieli witryn internetowych.
Jak działa certyfikat SSL?
SSL to skrót od Secure Socket Layer i jest protokołem sieciowym, dzięki któremu można szyfrować przesyłane dane. Certyfikat SSL jest właśnie rodzajem zaświadczenia, że zabezpieczenie jest skuteczne, co gwarantuje wystawca takiego certyfikatu. W rezultacie dane przesyłane między przeglądarką internetową użytkownika a serwerem są szyfrowane. Należy podkreślić, że adres strony www zabezpieczonej certyfikatem SSL zaczyna się zawsze od HTTPS i dodatkowo pojawia się przy nim zielona kłódka.
Rodzaje certyfikatów SSL
Często pisze i mówi się po prostu o certyfikacie SSL, ale w rzeczywistości można znaleźć różne jego rodzaje:
- Domain Validation (DV) – najpopularniejsze certyfikaty. Wystawca sprawdza, kto jest właścicielem domeny, a potem zabezpiecza dane w tej domenie.
- Organisation Validation (OV) – silniejsze uwierzytelnianie. Ten certyfikat potwierdza już nie tylko autentyczność domeny, ale i jej właściciela.
- Extended Validation (EV) – najwyższy poziom ochrony. Nabywca nie tylko musi potwierdzić prawa do domeny, ale także musi przesłać odpowiednie dokumenty do wystawcy. Dopiero potem może nastąpić wydanie certyfikatu. EV jest najczęściej używane przez banki, instytucje finansowe, największe sklepy i portale.
Korzyści z certyfikatu SSL
Na koniec warto kilka słów poświęcić korzyściom wynikającym z zabezpieczenia witryny przez certyfikat SSL. O kwestiach bezpieczeństwa już wspomnieliśmy. Jednak SSL pomaga również w działaniach SEO (Google promuje HTTPS), ułatwia budowanie zaufania do serwisu www, a nawet ułatwia wypełnienie wymogów RODO (szyfrowanie przesyłanych danych).
Dziś certyfikat SSL to już nie ciekawostka, ale wręcz konieczność dla właścicieli serwisów internetowych lub dostawców usług online. SSL to najprostszy i najtańszy sposób, żeby zabezpieczyć witrynę, a do tego zyskać wiele dodatkowych korzyści.