Rozwój IFS opiera się na stale rosnących wymaganiach konsumentów i zobowiązaniach wobec detalistów i hurtowników. Ma za zadanie również usystematyzować sposób, w jaki aspekty prawne wpływają na działalność firm. Punkty te sprawiły, że niezbędne było opracowanie jednolitego standardu jakości dla bezpieczeństwa żywności.
Jakie są cele Międzynarodowego Standardu Żywności?
Podstawowe cele IFS to:
- ustanowienie wspólnego standardu z jednolitym systemem oceny,
- współpraca z akredytowanymi jednostkami certyfikującymi oraz wykwalifikowanymi i zatwierdzonymi audytorami,
- zapewnienie porównywalności i przejrzystości w całym łańcuchu dostaw,
- zmniejszenie kosztów i czasu zarówno dla dostawców, jak i sprzedawców detalicznych.
Jakie korzyści daje przeprowadzenie audytu?
Firmy, które zatrudniają audytorów wewnętrznych systemów IFS/BRC, mają znaczną przewagę nad konkurencją. Mogą swobodnie dysponować swoimi towarami i się uznawane przez inne przedsiębiorstwa za organizacje godne zaufania. Ponadto mogą przeszukiwać bazę danych IFS, dzięki czemu łatwiej docierają do dostawców, którzy również działają zgodnie z przyjętymi normami.
Jakie są wymagania stawiane przed audytorami IFS?
Podstawowe wymagania dla audytorów to:
- doświadczenie w kontroli,
- znajomość zasad HACCP,
- kwalifikacje w zakresie zarządzania jakością,
- audytorzy mogą przeprowadzać audyt wyłącznie zgodnie ze swoimi kompetencjami w określonym zakresie produktu,
- zdany egzamin pisemny i ustny.
Więcej o kursie na audytora wewnętrznego systemów IFS/BRC można przeczytać na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/zywnosc/audytor-wewnetrzny-ifsbrc/.
Jak długo powinien trwać audyt IFS?
Aby określić czas niezbędny do przeprowadzenia audytu, jednostka certyfikująca musi kierować się zarówno potrzebami konkretnego przedsiębiorstwa, jak i brać uwagę zachowanie najwyższych standardów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności. Praktyka pokazuje, że średni czas audytu wynosi około dwóch dni na zbadanie wszystkich aspektów na miejscu produkcji i kolejnych dwóch na stworzenie raportu.