Chcesz skutecznie zabezpieczyć system wentylacyjny w swoim domu, biurze czy innym lokalu użytkowym? W takim razie potrzebna Ci jest czerpnia ścienna, bo dzięki niej jeszcze skuteczniej ochronisz przewody, a do tego będziesz cieszyć się czystym powietrzem z zewnątrz. Pomoże Ci tym właśnie czerpnia, dlatego sprawdź, jakie jeszcze zastosowanie ma ten element wyposażenia budynku.
W jakim celu wykorzystywana jest czerpnia ścienna?
Czy wiesz, że czerpnia na ścianie, dachu czy innej części budynku przede wszystkim umożliwia pobór powietrza z zewnątrz? Jednocześnie konstrukcja sprawia, że w skuteczny sposób chroni system wentylacji przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – deszczem, śniegiem czy wiatrem.
Zwróć uwagę na to, że czerpnie stanowią zakończenie wentylacji, ale nie muszą być montowane we wszystkich budynkach. Zazwyczaj ich obecność jest konieczna ze względów budowlanych i użytkowych.
Z czego są zbudowane czerpnie?
Bardzo ważne jest to, żeby czerpnie ścienne lub dachowe były wykonane z trwałych materiałów – najlepiej takich, które są odporne na różne warunki atmosferyczne. Dlatego standardowo zewnętrzna część jest zrobiona z blachy stalowej ocynkowanej. Istotny jest też kąt ułożenia stałych piór – optymalnym wyborem są modele nachylone pod kątem 45 stopni. Dzięki temu masz pewność, że do systemu wentylacyjnego bez problemu przedostanie się powietrze, a przy tym przewody zyskują porządną ochronę w postaci czerpni.
Istotnym elementem budowy czerpni ściennej jest wewnętrzna siatka. W końcu to właśnie ona zatrzymuje śnieg, deszcz lub zanieczyszczenia przyniesione przez wiatr. Oprócz tego zdecyduj się na model z mocnym nitowaniem, bo to właśnie one sprawiają, że wszystkie elementy są ze sobą ściśle powiązane.
Jaki rodzaj czerpni warto wybrać?
Do dyspozycji masz całkiem sporo rodzajów czerpni. Poszczególne modele różnią się budową, dzięki czemu są maksymalnie dopasowane do miejsca, gdzie mają się znaleźć. Dlatego to właśnie lokalizacja wpływa na to, na jaki wariant się zdecydujesz. W tym przypadku kieruj się położeniem rekuperatora, czyli centrali systemu wentylacyjnego. Oprócz tego czerpnie ścienne powinny być umieszczone w miejscu, gdzie latem będzie możliwe pobranie chłodnego powietrza, a zimą najczystsze.
Zastanawiasz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje czerpni? Najchętniej wybierane są warianty ścienne np. pionowe. Choć w niektórych przypadkach jeszcze lepiej sprawdzają się modele dachowe. Warto też zwrócić uwagę na cechy innych wersji, żebyś mógł cieszyć się skutecznym systemem wentylacyjnym.