Kupowanie sprzętu audio to zawsze przyjemna sprawa. Miłośnicy słuchania muzyki będą mogli w końcu usłyszeć głębię dźwięku, której nie mogli usłyszeć w przypadku sprzętu przeciętnej bądź słabej jakości. Sporej części osób wydaje się, że sam zakup dobrego wzmacniacza czy subwoofera jest równoznaczne z dobrym dźwiękiem. Nie można marginalizować przewodów głośnikowych, które często schodzą na dalszy plan. Aby się dowiedzieć, jak dobrać odpowiednie przewody i dlaczego mają tak duże znaczenie, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Przewody głośnikowe to źródło dźwięku

Trudno wyobrazić sobie, żeby sprzęty grały same z siebie. Pomiędzy musi być pewne połączenie, które będzie przekaźnikiem mocy i dźwięku. Właśnie takim rozwiązaniem są przewody głośnikowe. Nie trzeba być wielkim znawcą, żeby usłyszeć różnicę pomiędzy przewodem dobrej jakości, a takim, który został zakupiony po kosztach. Chcąc mieć lepsza jakość dźwięku, warto zainwestować odrobinę w przewody, by cieszyć się nią jak najdłużej. Trzeba powiedzieć, że przecież takie kable głośnikowe nie są wielkim wydatkiem, a często są nawet małą częścią całych zakupów. Ograniczanie kosztów kabla byłoby więc sporą nieroztropnością, gdy sprzęt kosztuje nawet kilkaset złotych, jak nie parę tysięcy.

Jednym z ważniejszych parametrów, które charakteryzują dobrą jakość kabla jest rezystancja. Jest ściśle powiązana ze średnicą przewodu, natomiast mówi się, że czym przewód jest dłuższy, tym powinien być grubszy. Istotne jest również to, z jakiego materiału zostały wykonane przewody. Szczególnie polecamy te, które są wykonane z miedzi beztlenowej. Sklep ze sprzętem audio to miejsce, w którym taki kabel powinien być jak najbardziej dostępny.

Jaki powinien być kabel głośnikowy?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie może być jednoznaczna. Istotne jest to, jak długi kabel będzie nam potrzebny. Oczywistym jest fakt, że więcej będzie potrzebne profesjonalnym muzykom, aniżeli amatorowi, który chce mieć sprzęt we własnym domu. Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie kupowanie kabla takiej długości jaka jest potrzebna. Nie ma sensu kupowanie kabla, który będzie zbyt długi i potem zwijanie takiego kabla będzie mieć wpływ na jakość dźwięku.

Przewody głośnikowe muszą mieć swobodę i na pewno kolejne ich zapętlanie nie pomoże w osiągnięciu pięknych i czystych dźwięków (więcej informacji tutaj). Podstawki głośnikowe to rzecz, która jak najbardziej powinna się pojawić, szczególnie w przypadku większej działalności jak zespół muzyczny (więcej tutaj). Bardzo istotnym czynnikiem jest to, aby długość kabla pomiędzy dwoma kanałami była identyczna. Nie mówimy tutaj o różnicy kilkunastu centrymetrów, ale o nawet kilku metrach – będzie to znacznie słyszalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.