To jeden z takich przedmiotów, na które patrzymy jak na znajomego z przeszłości – i teraz bylibyśmy skłonni przyporządkować do kategorii „retro”. Ekspandery, czyli przyrządy złożone ze sprężyn, połączonych dwoma uchwytami, kojarzą się głównie z przełomem lat 80 i 90, bo właśnie wtedy były wyjątkowo popularne. Ale jeśli ktoś chciałby je wstawić do lamusa historii, mógłby się poważnie zdziwić, bo ekspandery wracają, w nowszym, gumowym wcieleniu – i mają się bardzo dobrze w przestrzeniach nowoczesnych siłowni, a także w domowych zaciszach tych, którzy starają się podczas samodzielnych treningów zadbać o dobrą formę i silne mięśnie.
Czy warto mieć w zasięgu ręki ekspander gumowy?
Każdy, kto zamierza dzięki regularnym sesjom gimnastyki zawalczyć o dobrą kondycję i zgrabną sylwetkę, szuka takich ćwiczeń, które nie będą zbyt skomplikowane, a za to będą szybko dawały oczekiwane rezultaty. Tu podstawą jest często zmuszanie mięśni do regularnego, odpowiednio intensywnego wysiłku, a równie ważne jest pomaganie im w rozciąganiu się – i w tym właśnie często pomagają różnego rodzaju akcesoria.
Ekspander opracowano w taki sposób, żeby z jego pomocą można było ćwiczyć w różnych części ciała, różnych mięśni które potrzebują krótkiej sesji ćwiczeń. Uchwyty można trzymać rękami, ale można też jeden zaczepić o stopę, a drugi chwycić dłonią. W większości sytuacji zadanie polega na rozciąganiu linek, które łączą oba uchwyty.
Już ten krótki opis sugeruje, że ekspander gumowy pozwala pobudzić do pracy najważniejsze mięśnie, te które w znacznej mierze odpowiadają za sprawność naszego układu ruchu. Ekspander gumowy to nieduży, poręczny przyrząd, z pomocą którego można pracować nad wzmocnieniem mięśni, a wreszcie także nad wyrzeźbieniem wysportowanej sylwetki. Jego poręczność to jedna z zalet – bo w odróżnieniu od innych sprzętów treningowych, nawet od hantli, jest lekki i można go z łatwością zabrać ze sobą w wiele miejsc. Tym sposobem nie trzeba rezygnować z ćwiczeń podczas tymczasowego, ale nieco dłuższego pobytu poza domem.
Za posiadaniem własnego ekspandera przemawia także jego uniwersalność – bo chociaż może służyć do klasycznego treningu, to świetnie sprawdzi się także podczas rehabilitacji po wypadkach albo w czasie zajęć fizjoterapeutycznych, na przykład po doznaniu jakiejś kontuzji. Jak już wspomniano, sprawdzi się na wiele sposobów, bo i potrafi zastąpić inne sportowe akcesoria, jak choćby wspomniane hantle. Ktoś, kto chciałby być przygotowany na każdą ewentualność, powinien rozważyć zdobycie tego przyrządu.