Artykuł sponsorowany.

W dużym tempie przybywa paneli fotowoltaicznych. Coraz więcej otaczających nas dachów już posiada charakterystyczne konstrukcje. Dzięki nim właściciele zyskują darmowy prąd prosto z promieni słonecznych. W ten sposób ograniczają rachunki, stają się niezależni energetycznie, a ich gospodarstwa domowe czy firmy włączają się w ekologiczny nurt pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Czym tak naprawdę jest fotowoltaika? Czy się opłaca i gdzie można szukać sprawdzonych instalatorów elektrowni słonecznych?

Czym jest fotowoltaika?

Na pytanie co to jest fotowoltaika, zazwyczaj odpowiada się po prostu, że jest to pozyskiwanie prądu z energii słonecznej. Pomimo tego, że jest to technologia stosunkowo nowa, uważana za innowacyjną, to jednak efekt fotowoltaiczny, na którym opiera się produkcja energii słonecznej poprzez ogniwa fotowoltaiczne, znany jest już od 1839 roku.

Co ważne, jako cywilizacja mamy wobec niej olbrzymie nadzieje na przyszłość. Bo to właśnie fotowoltaika może być tym, co pozwoli nie tylko na ekologiczne pozyskiwanie prądu, ale także na decentralizację energetyki. Tym samym jest to prosty sposób na uniezależnienie się od wielkich koncernów energetycznych i postawienie na lokalne pozyskiwanie prądu.

No dobrze, ale cała ta fotowoltaika na czym polega dokładnie? Podstawą są tutaj panele wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne, czyli elementy półprzewodnikowe. To właśnie te ogniwa wytwarzają prąd podczas kontaktu z promieniowaniem słonecznym. Następnie jest on transportowany przewodami do inwertera (falownika), który zamienia prąd stały na przemienny. Następnie prąd przekazywany jest do zasilania naszego domu czy firmy lub do licznika dwukierunkowego, odprowadzającego nadmiar energii do sieci energetycznej.

Fotowoltaika na dachu

Czy fotowoltaika się opłaca?

Jeszcze do niedawna nie było żadnych wątpliwości odnośnie tego, czy fotowoltaika się opłaca. Aktualnie jednak rządzący próbują dokonać zmian w sposobie rozliczania za energię pomiędzy zakładami energetycznymi a prosumentami, czyli producentami energii słonecznej przede wszystkim na własny użytek. Do tej pory funkcjonuje system upustów, czyli bezgotówkowy sposób rozliczania energii, który w efekcie może obniżyć roczne koszty za prąd nawet o 80 procent.

Po wprowadzonych zmianach, nadwyżki energii mają być odkupowane przez zakład energetyczny, za określone w umowie stawki. Natomiast pobór prądu w sytuacji, kiedy panele go nie produkują, np. w nocy, będzie odbywał się na zwykłych zasadach, czyli trzeba będzie za niego normalnie zapłacić. Zmiany te wcale nie muszą być mniej korzystne. Wielu ekspertów uważa, że w niektórych przypadkach takie rozliczenie może być nawet bardziej opłacalne. Co ważne, zmiany będą dotyczyć tych prosumentów, którzy planują instalację fotowoltaiczną założyć po 31 grudnia 2021.

Fotowoltaika w Olsztynie — wybierz firmę OZE Projekt i ciesz się profesjonalnym projektem oraz montażem instalacji

Instalacja fotowoltaiczna jest poważną inwestycją, która wymaga profesjonalnego projektu. Tylko wtedy będzie ona w pełni wydajna i opłacalna. Szereg istotnych informacji na temat paneli, elektrowni fotowoltaicznych oraz ich montażu znajdziemy na Fotowoltaika w Olsztynie. Eksperci branżowi dzielą się tam swoją wiedzą oraz wsparciem w realizacji profesjonalnych instalacji fotowoltaicznych.

Posted in: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.