Japonia to kraj wyspiarski na Dalekim Wschodzie. Znajduje się na wyspach Honsiu, Hokkaido, Kyushu, Shikoku i 6836 mniejszych wysp na Oceanie Spokojnym, a także w morzach japońskim i wschodnio-chińskim. Turystów przyciąga kultura i tradycja Japonii ich spokojne piękno i równowaga. W każdym szczególe architektoniczne zabytki i niesamowite budynki mają głębokie znaczenie. Zabytki Japonii zachwycają miliony turystów, którzy każdego roku przyjeżdżają do tego niesamowitego kraju, aby podziwiać cudowne krajobrazy i cieszyć się lokalnymi zabytkami. Subtelność, wdzięk i elegancja linii i form to jest właśnie Japonia.

Co najpierw zobaczyć w Japonii?

Dla Europejczyków każde miasto w Japonii jest atrakcją samą w sobie, ale w swojej różnorodności znajdują się obiekty, które każdy podróżny powinien zobaczyć. Praktyka pokazuje, że przewodnicy w Japonii są niezastąpieni, ponieważ bez nich niemożliwe będzie zrozumienie złożonych lokalnych tradycji i poznanie starożytnych tajemnic ukrytych w zaawansowanych technologiach.

Najwyższa wieża w Tokio

Tokyo Skytree to druga najwyższa wieża na świecie. Ta elegancka struktura architektoniczna ze szkła, betonu i metalu wzrosła dzięki wysiłkom doświadczonych projektantów i inżynierów. Wysokość konstrukcji wynosi 634 metrów. Pół miliona osób pracowało nad tym projektem. Wielka wieża w Tokio jest godna podziwu.

Dzielnica Asakusa w Tokio

Zabytki Japonii są wyjątkowe i niepowtarzalne. Należy do nich dzielnica Asakusa w centrum Tokio z atmosferą starego miasta. To tutaj dominuje japoński smak nad urbanizacją ogromnej metropolii. Ciekawe miejsca i zabytki architektury można zobaczyć podczas spaceru, ale można skorzystać z usług rikszy.

Co warto zobaczyć w Japonii w rejonie Asakusa?

 • Kompleks świątynny Sensoji.
 • Buddyjska świątynia Asakusa.
 • Ulica pamiątek „Nakamise-dory”.

Pałac cesarski w Tokio

Co może być bardziej luksusowe i bogatsze niż pałac cesarski? Widoki Japonii są niesamowite, ale zamek cesarski jest niemożliwy do porównania z niczym. Znajduje się na terenie parku w Tokio, budynki pałacowe zajmują powierzchnię 740 hektarów. Śnieżnobiały budynek ze spiczastym dachem, zamek składa się z dwóch pięter i jednego podziemnego. Wnętrza Pałacu wykonane są w stylu japońskim. Zamek otoczony jest fosami ochronnymi wypełnionymi wodą. Wokół pałacu znajduje się malownicza naturalna oaza.

Świątynia Fushimi Inari – Taisha w Kioto

Jednym z historycznych symboli Japonii jest Świątynia Fushimi-Inari lub sanktuarium tysiąca szkarłatnych bram poświęconych bogini płodności ryżu. Wielkie tunele z portalami przeznaczonymi dla bogów, stworzone zgodnie z wiarą Shinto. Japończycy wierzą, że odwiedzenie Świątyni Fushimi-Inari przynosi sukces i pomyślność. Cechy świętego kompleksu w Kioto pozostawi trwałe wrażenie:

 • Główna brama świątyni jest ozdobiona dwoma lisami. Są to najbardziej szanowane zwierzęta japońskiego folkloru i mitologii.
 • Odwiedzając świątynię, trzeba przestrzegać rytuału, którego pierwszym warunkiem jest obowiązkowa darowizna. Pozostaje w otortori, czyli pudełku na monety.
 • Kompleks sakralny składa się z pięciu głównych kaplic, połączonych tunelami bramy toru.

Las bambusowy Sagano w Kioto

Malowniczy bambusowy gaj tysięcy wysokich drzew zimozielonych jest wizytówką Kioto. Gładkie pnie lasu Sagano zajmują powierzchnię 16 kilometrów kwadratowych. Obszar chroniony przez UNESCO. Bambusowy las to obowiązkowa wizyta w Japonii. Cechy lasu Sagano:

 • Aby całkowicie zwiedzić las, przy wejściu do parku warto wypożycz rower.
 • Łodygi bambusa tworzą dźwięki muzyczne, gdy wieje wiatr.
 • Bambusowy gaj przecinają setki alejek i chodników.
 • Największe łodygi bambusa w lesie Sagano osiągają 40 m wysokości.
 • W lesie znajduje się staw Sodzhen, na brzegu, którego stoją budynki świątynne.

Złoty Pawilon w Kioto

Złoty Pawilon Kinkakuji uważany jest za perłę kolekcji architektonicznej Japonii. Pałac, pokryty złotem, uderza pięknem i luksusem. Inne zabytki Japonii nie mogą się z nim równać. Piękny pałac został zbudowany w 1397 roku. Kinkakuji jest częścią kompleksu świątynnego Rokuondzi i uważany jest za najlepszy przykład kultury narodowej. Architektura pałacu harmonijnie łączy różne style: arystokrację epoki Heian, prostotę samurajów i surowość celi klasztornej. Niewyobrażalne kierunki architektoniczne łączyły ogólny projekt pałacu z najcieńszymi arkuszami złotego liścia.

Śnieżne małpy w gorących źródłach w Nagano

W dolinie rzeki Yokoyu na wysokości 850 metrów nad poziomem morza znajduje się wyjątkowy park śnieżnych małp, Jigokudani, słynny wśród podróżnych. Japońskie makaki wykazują oryginalne zachowanie. Przez pewien okres obszar ten jest pokryty śniegiem, obecność gorących źródeł, powoduje, że małpy śnieżne mogą mieszkać w Nagano. Wygrzewają się w basenach, jak w jacuzzi. Latem i wiosną, małpy śnieżne podróżują przez las, skacząc z drzewa na drzewo, a w chłodne pory roku wygrzewają się w wodach źródeł termalnych. Całe rodziny japońskich makaków pluskają się w ciepłych kąpielach, uzyskując prawdziwą przyjemność.

Góra Fuji na wyspa Honsiu

Symbolem ziemi wschodzącego słońca jest święta góra Fuji. Co warto odwiedzić w Japonii poza stolicą Tokio wakacje na wyspie Honsiu pozwolą zobaczyć górę Fuji, która według Japończyków została stworzona przez bogów z chaosu. To najbardziej rozpoznawalny punkt orientacyjny w kraju. Majestatyczny szczyt górski wznosi się do nieba na wysokość 3776 metrów. Wielu turystów wspina się na górę Fuji. Po drodze znajdują się stacje, w których turyści mogą się zrelaksować. Górę Fujiyama otacza pięć dziwacznych jezior:

 • Yamanaka-ko – największe jezioro u stóp.
 • Kawaguchi-ko słynie z możliwości chodzenia wzdłuż jego brzegu.
 • Sai-ko – jest świetne łowienie pstrągów.
 • Shoji-ko to małe piękne jezioro.
 • Motosu-ko jest najbardziej przejrzystym i najgłębszym jeziorem.

Himeji na wyspie Honsiu

Najstarszym zamkiem w Japonii jest Himeji lub Zamek Białej Czapli pochodzący z XIV wieku. Kompleks obejmuje 83 budynki, a prawie wszystkie budynki są drewniane. Himeji znajduje się w dzielnicy Hyogo u podnóża góry Hime. Malowniczą okolicę uzupełnia piękny biały zamek arcydzieło japońskiej architektury. Teraz jest na liście dziedzictwa UNESCO. Mijając drewniany most, turyści wkraczają na teren kompleksu zamkowego w oparciu o wysoki kamienny fundament.

Miasto Nara na wyspie Honsiu

Zabytki Japonii to nie tylko świątynie i zamki, ale także całe miasta. Jednym z nich jest Nara lub Miasto Reniferów zbiór zabytków architektury i arcydzieł kultury i sztuki. Mówi się, że pierwszy cesarz Japonii zstąpił z nieba na saniach reniferów. W ciągu 6-7 wieków miasto Nara było pierwszą stolicą kraju. Główne atrakcje:

 • Świątynia Todai-ji
 • Posąg Buddy
 • Ogród Isuien
 • Świątynia Kofuku-ji
 • Staw Sarusawa-ike
 • Kapliczka Kasuga Taisha Shrine
 • Staw Ara-ike.

Podczas wyprawy z biurem podróży do Tokio wakacje obejmują zwiedzenie świątyni Todai-ji gdzie znajduje się gigantyczny posąg Buddy, a sama konstrukcja jest prawdopodobnie najstarszą spośród drewnianych świątyń.

Świątynia Tosego w mieście Nikko

Toshogu Shrine to główny zabytek architektury w Nikko. Poświęcony sanktuarium Shogun Tokugawa Ieyasu. Jest to najjaśniejsza postać w historii Japonii, od kiedy skończyła ona zjednoczenie Japonii w jedno państwo. Świątynia Tosegu jest uderzająca w pięknie jej linii i rzeźb, które przypisuje się słynnemu rzeźbiarzowi Hidari Zingoro. Widoki Japonii straciłyby wiele bez tej malowniczej świątyni. Jej główne cechy to:

 • Rzeźba śpiącego kota nemuri-neko.
 • Figurki dziwnych słoni z pazurami.
 • Symboliczny obraz małp – patronów koni.

Park Pokoju w Hiroszimie – dzielnica Nakajima

Kraina wschodzącego słońca w okresie powojennym to nowe widoki Japonii. Najbardziej znanym z nich jest Park Pokoju w Hiroszimie, poświęcony pamięci ofiar bomby atomowej. Na rozległym terytorium znajduje się zespół pamiątkowy, który obejmuje Muzeum Świata, zabytki, rytualny dzwon i cenotaf. Miejsce upamiętniające tragedię Hiroszimy. Cenotaf to symboliczny grób ofiar ataku nuklearnego, których imiona są odciśnięte na tablicy pamiątkowej. Smutny pomnik architektury to hołd pamięci wszystkich japońskich ofiar wybuchu bomby atomowej.

Świątynia Itsukushima Jinja na wyspie Itsukushima w mieście Hatsukaichi

Jednym z najjaśniejszych przykładów architektury japońskiej świątyni jest Itsukushima Jinja, położona nad morzem. Bramy sanktuarium, które znajdują się w zabytkach Japonii, położone są na górze Meesen. Ich wysokość wynosi 16 metrów. Jasna brama wyraźnie podkreśla otaczający krajobraz i po prostu nie można go pomylić z niczym. Zawiera zabytkowe przedmioty, arcydzieła sztuki i starożytne zwoje darowane świątyni Jinja w Itsukushima. Planując w Tokio wakacje, każdy turysta może doświadczyć zasadności stwierdzenia, że przejście pod bramami świątyni przyniesie szczęście i bogactwo.

Podsumowanie

Japonia jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie.Tutaj można znaleźć wyjątkowe połączenie tradycyjnych świątyń i budynków z przeszłości z nowoczesnymi osiągnięciami w dziedzinie architektury i technologii. Turyści w tym kraju, mogą zanurzyć się w japońskiej historii i kulturze, jak również uzyskać wgląd w przyszłość z pomocą obecnej nauki. Wiele zabytków jest wykorzystywanych zgodnie z ich przeznaczeniem, a jednocześnie pozostaje otwarte dla turystów. Niesamowite piękno Japonii można zobaczyć o każdej porze roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.