W życiu bywa różnie. Jak mówi stare przysłowie: „Raz na wozie, raz pod wozem”. Sprawy układają się czasem w sposób na tyle skomplikowany, że blokują całkowicie możliwość podjęcia sensownej decyzji. Jednym z takich momentów może być rozstanie z bliską osobą, utrata pracy, wypadek i ciężka choroba w jego wyniku lub bankructwo.
Co wtedy zrobić? Gdzie szukać pomocy? Jeśli czujesz, że masz problem, z którym nie umiesz sobie poradzić, to powinieneś poszukać pomocy. Właśnie w takich chwilach pomaga psycholog online. Przeczytaj, jak mogą pomóc konsultacje psychologiczne i dowiedz się, dlaczego warto skorzystać z pomocy psychologicznej. Jeśli szukasz rozwiązań dla swoich bliskich lub dla dzieci, to ten artykuł podpowie Ci także, jak wybrać dobrego specjalistę.
Kiedy potrzebna jest pomoc psychologiczna?
Każdy z nas potrzebuje do prawidłowego rozwoju i życia okoliczności, które w pewien sposób warunkują nasze zdrowie emocjonalne i psychiczne.
Do stabilnego funkcjonowania potrzebne nam jest poczucie bezpieczeństwa, a także oparcie w bliskich osobach. O ile drobne problemy jesteśmy w stanie rozwiązać na bieżąco, czasem może się zdarzyć, że niektóre sprawy przerosną nasze możliwości i nie wiemy, jak dalej ruszyć.
To jest kluczowy moment, w którym należy sięgnąć po pomoc. W takiej sytuacji konsultacja psychologiczna okaże się najlepszym rozwiązaniem.
Zaburzenia osobowości
Czasem sytuacje kryzysowe odbijają na nas swoje piętno, w wyniku czego można doświadczyć zaburzenia osobowości. Jeśli czujesz, że codzienne życie sprawia Ci wiele trudności, nie masz wewnętrznej siły, ani motywacji, to koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.
Psychologia oferuje wiele rozwiązań, czasem do zespołu osób, od których uzyskasz pomoc, dołączy także psychiatra. Jeśli cierpisz na zaburzenia osobowości, to pomoc psychologiczna online będzie nieodzownym elementem powrotu do stanu równowagi.
Zaburzenia odżywiania
Zaburzenia odżywiania pojawiają się już we wczesnym etapie rozwoju dzieci i młodzieży. Zdrowie psychiczne charakteryzuje się równowagą, a także balansem pomiędzy ciałem i duchem. Jeśli doświadczamy napięcia emocjonalnego, z którym nie potrafimy sobie poradzić, może dojść do zaburzeń odżywiania.
U jednej osoby będzie to kompulsywne obżarstwo, u innej bulimia. Bez względu na ścieżki specjalizacyjne kontakt z psychologiem online powinien być pierwszym ratunkiem, po jaki sięgasz w tego typu sytuacjach.
Niskie poczucie własnej wartości
Pomoc psychologiczna online skuteczna jest także przy niskim odczuciu własnej wartości. Jeśli odczuwasz, że masz kłopot z przełamaniem bariery skrępowania, nie idziesz po swoje, nie korzystasz z nadarzających się okazji, które Cię rozwijają, to czas sięgnąć po pomoc.
Korzystając z konsultacji psychologicznych, doświadczysz, skąd wychodzą Twoje problemy. Nie musisz czuć się skrępowany, ponieważ każdego psychologa online obowiązuje tajemnica zawodowa. Terapeuta pomoże Ci rozwiązać problemy, które Cię blokują.
Zaburzenia nastroju
Psychoterapeuta poznawczo behawioralny jest osobą bardzo skuteczną, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów z zaburzeniami nastroju.
Poddając się początkowej diagnozie psychologicznej, masz możliwość zrozumienia, skąd Twoje wahania nastroju, jak i poznasz sposoby rozwiązywania swoich problemów.
Zaburzenia snu
Wśród dorosłych psycholog kojarzy się najczęściej z rozwodami. Jednak do psychologa poza osobami, którym problemy sprawiają na przykład zaburzenia osobowości, chodzą także pacjenci mający zaburzenia snu.
Z pomocy psychologa online możesz skorzystać także, kiedy masz problemy ze snem lub wręcz przeciwnie, jeśli masz chęć ciągle spać.
W wyniku napięcia emocjonalnego mózg jest w stanie ciągłego poszukiwania rozwiązania, więc nie możesz zasnąć. Z powodu przewlekłego stresu dla odmiany, czasem wchodzimy w tryb przetrwania, w którym po prostu chce się ciągle spać.
Problemy w związku — terapia par
Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, nie masz zatem powodu do obaw, że jakieś prywatne sprawy wyjdą na światło dziennie — a w tym, że przechodzisz kryzys małżeński.
Psycholog online to specjalista, który z całą pewnością pomoże Wam uporać się z problemami w związku. Jeśli relacja się sypie, nie czujesz się dostatecznie usatysfakcjonowany lub szczęśliwy, to warto poszukać terapeuty online.
Kryzys osobisty
Psychoterapia online to także najlepsze rozwiązanie, jeśli przechodzisz kryzys osobisty. Psycholog online postawi diagnozę, a także pomoże Ci namierzyć problemy, by je rozwiązać.
Z pomocy online psychologa korzysta coraz szersze grono osób, a to za sprawą tego, że nie ogranicza Cię już rejonizacja. Konsultacja psychologiczna możliwa jest z każdego miejsca świata, a dzięki dostępności usług w sieci masz duży wybór specjalisty każdego rodzaju.
Walczysz z nadwagą? Psychodietetyk pomoże
Jeśli jesteś osobą, która boryka się z nadwagą lub niedowagą, to wiedz, że konsultacja psychologiczna online może pomóc namierzyć problemy dietetyczne.
Dość częstą przypadłością osób, które cierpią emocjonalnie, jest kompulsywne spożywanie pokarmów lub odwrotnie — głodzenie się. Osoba dotknięta głębokim stresem zajada problemy lub nie może jeść z powodu napięcia.
Innym rodzajem problemu jest niemożność odchudzenia się. Jeśli nie wiesz, dlaczego nie możesz zgubić nadmiernych kilogramów, to być może potrzebujesz pomocy psychodietetyka, który pomoże Ci przejść przez pierwszy i najtrudniejszy etap odchudzania.
Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko potrzebuje pomocy psychologicznej?
W zawodzie psychologa możemy także wyróżnić psychologa dzieci i młodzieży. Jeśli jesteś rodzicem i zmagasz się z problemami dziecka, masz problemy wychowawcze lub po prostu szukasz pomocy dla malucha, to psycholog online będzie w stanie pomóc.
Zaburzenia adaptacyjne dzieci i młodzieży. Zobacz, jak działa psychoterapeuta dzieci
Konsultacja psychologiczna dla dzieci i młodzieży przebiega nieco inaczej. Oprócz testów psychologicznych specjalista będzie starał się dojść, na jakim tle występują zaburzenia adaptacyjne u dziecka.
Pierwsza wizyta będzie prawdopodobnie rozmową z Tobą, jako rodzicem. Kolejna konsultacja psychologiczna odbędzie się z udziałem Twojego dziecka. Psychoterapeuta dzieci i młodzieży zadecyduje o dalszym procesie leczenia.
Co 2 młody człowiek mierzy się z zaburzeniami nastroju — jak mu pomóc?
Psychoterapeuta dzieci jest doskonale przygotowany do leczenia tego typu zaburzeń. Psycholog dziecięcy dobrze rozumie, co dzieje się w głowie dziecka i pomoże Wam uporać się z sytuacją kryzysową.
Wśród młodzieży psycholog postrzegany jest, jako osoba niekorzystna, dlatego nie zdziw się, jeśli Twoje dziecko nie będzie chciało rozmawiać ze specjalistą na początkowym etapie diagnostyki. Nie martw się, specjalista jest dobrze przygotowany i na taką okoliczność.
Problemy wychowawcze
Problemy wychowawcze z dziećmi to nieodzowny problem, z którym mierzą się rodzice. Psychoterapeuta dzieci, pomoże Ci zmierzyć się z Waszą sytuacją.
Psycholog dziecięcy pomoże także, jeśli się rozwodzicie, w wyniku czego dzieci zaczęły sprawiać problemy.
Terapeuta uzależnień
Nie zawsze jest tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Czasem życie daje nam prztyczka w nos, a nasza duma w postaci dzieci popada w niefajne towarzystwo.
Późne powroty do domu, palenie papierosów, sięganie po używki. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko dziwnie się zachowuje i sięga po narkotyki, pomoże Wam terapeuta uzależnień.
Czym zajmuje się psycholog? Jaka jest rola psychologa?
Psycholog, w tym psycholog online, to specjalista, który ukończyła studia podyplomowe, posiada odpowiednie certyfikaty, a także realizuje czteroletnią szkołę psychoterapii.
Psycholog zajmuje się leczeniem wielu złożonych problemów. W przestrzeni publicznej funkcjonują różne stopnie, a związane to jest z obszarem działań danego specjalisty:
- psycholog kliniczny,
- Psychoterapeuta dzieci/psycholog dziecięcy,
- Terapeuta uzależnień,
- Psycholog online,
- Seksuolog.
Kiedy zapisać się na konsultację psychologiczną?
Jeśli tylko czujesz, że nie jesteś w stanie dłużej dźwigać swoich problemów, to czas, aby sięgnąć po telefon i zapisać się na konsultację psychologiczną.
Psycholog online pomoże Ci jeśli:
- chce Ci się ciągle płakać,
- nie możesz spać,
- cierpisz na przewlekłe bóle głowy i pleców,
- masz wahania nastroju,
- jesteś emocjonalnie rozchwiany,
- czujesz się zblokowany,
- przeżywasz chroniczny smutek i napięcie emocjonalne,
- nic Ci się nie chce,
- jesteś nerwowy,
- cierpisz na stany lękowe,
- zbyt dużo się martwisz,
- nie możesz poradzić sobie z wyzwaniami zawodowymi.
Pierwsza wizyta będzie rozmową, podczas której ocenicie sytuację. Kolejna konsultacja psychologiczna pozwoli ocenić, gdzie leży źródło problemów.
Czy psycholog online to dobry wybór, czy lepiej poszukać specjalisty na miejscu?
Psycholog zajmuje się analizą i pomocą w rozumieniu emocji. Pomaga także przepracować wcześniejsze doświadczenia i traumy, a także w uczeniu się nowych nawyków.
Psychoterapia online jest tak samo skuteczną formą pomocy, jak wizyty w gabinecie stacjonarnym. Plusem korzystania z pomocy psychologa online jest to, że możesz wybrać naprawdę dobrego specjalistę z drugiego końca świata, by odbyć z nim rozmowę zgodną ze swoimi potrzebami.
Nie ogranicza Cię czas, miejsce, ani pora dnia. Konsultacja psychologiczna może odbyć się przez telefon lub komputer. Umów dogodny termin i skorzystaj z pomocy. Ta sama zasada dotyczy psychologa dzieci i młodzieży.
Psycholog online — wybór specjalisty
Dobry online psycholog w trakcie certyfikacji może bez problemu współpracować z osobami zmagającymi się z różnorakimi problemami. Najważniejsze jednak jest, by wybrać specjalistę poruszającego się w odpowiednim nurcie, który będzie korzystny dla osobistej przypadłości, a także zgodny z mentalnością pacjenta.
Podobnie psycholog dzieci, nie powinien osobą przypadkową. Fakt, że przeszedł jednolite studia magisterskie, nie jest jeszcze wyznacznikiem jego umiejętności. Warto byś wiedział, że w sieci działa wiele osób, które zaliczyły wyłącznie studia podyplomowe.
Takie osoby mogą nie mieć odpowiednich kompetencji, dlatego zawsze sprawdzaj, czy dany specjalista jest w procesie certyfikacji lub, czy już ją uzyskał i posiada superwizora.
Ile czeka się na wizytę u specjalisty psychologii klinicznej?
Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty psychologii klinicznej może nie różnić się wiele od wizyty w pierwszym lepszych gabinecie. Gabinety, w których możesz odbyć wizytę z psychologiem online, mają jeszcze bardziej dostępne terminy, niż przychodnie działające w systemie ambulatoryjnym.
Ile trwa wizyta u psychologa na NFZ?
Psychoterapeuta poznawczo behawioralny prowadzi sesję terapeutyczną mniej więcej przez 50 minut.
Sesja dla par trwa zwykle 90 minut.
Psychoterapeuta dzieci i młodzieży zaoferuje inne rozłożenie czasowe. Jak widzisz, wszystko uzależnione jest od potrzeb indywidualnych pacjenta.
Kto lepszy psycholog czy psychiatra? Czym się różni psycholog od psychiatry?
Warto także odróżniać specjalistów. Psychiatra bowiem, to osoba, która ukończyła studia medyczne. Psycholog natomiast, kształcił się w kierunku behawioralnym, mając także w programie przedmioty medyczne.
Teoretycznie psychiatra, jako psycholog dzieci, czy psychoterapeuta poznawczo behawioralny może być bardziej skuteczny, niż osoba wykształcona w zawodzie psychologa. Wszystko zależy od dalszego procesu kształcenia. Psychiatra, mając zaplecze medyczne, może mieć szersze pole widzenia problemów pacjenta.
Ile kosztuje sesja u psychiatry?
Sesja terapeutyczna u psychiatry waha się w cenie i może wynosić od 100 do 250 zł za jedną sesję. Trudno uogólniać, ponieważ każdy gabinet ma swoje stawki.
Warto sobie zadać pytanie, jaki będzie rzeczywisty koszt braku pomocy ze strony specjalisty. Czasem warto wydać nawet tysiąc złotych w skali miesiąca, ale dzięki temu mieć pomoc, która umożliwia normalne funkcjonowanie i pracę, niż zatracić się w swoich przypadłościach i popaść na przykład w depresję.
Czy warto korzystać z pomocy psychologa? Krótkie podsumowanie
Bez wątpienia każdorazowo, kiedy masz konflikt wewnętrzny lub nie radzisz sobie z emocjami, warto szukać pomocy. To, że sięgasz po pomoc, to nie wstyd. Wstydem jest cierpieć i nic ze swoim cierpieniem nie robić.
Szczególnie ważne jest to dla pacjentów, którzy cierpią na zaburzenia osobowości. Psycholog pomoże pozbierać się po traumach, stracie, a także ułożyć procesy, które gdzieś zagubiły się w naszym życiu.