Hale stalowe stale zyskują na popularności. To rozwiązanie wybierają zarówno firmy działające w branży logistycznej, magazynowej, produkcyjnej, jak i handlowej. Niewątpliwymi atutami obiektów stalowych są wytrzymałość, stosunkowo niski koszt realizacji inwestycji oraz szybkie tempo budowy, ale wadą może być, choć nie musi słaba izolacja cieplna. Dlatego bez względu na to, do czego będzie wykorzystywana hala, trzeba pamiętać o jej odpowiednim dociepleniu. Jakie są sposoby izolacji termicznej hal przemysłowych?

Generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych obejmuje zarówno projektowanie, jak i budowę hal stalowych. Na pierwszym etapie firma – generalny wykonawca hal przemysłowych – powinien dostosować rodzaj termoizolacji do potrzeb przedsiębiorstwa, które będzie korzystać z obiektu. Musi on także uwzględnić obowiązujące przepisy dotyczące wartości izolacyjności termicznej.

Czym jest izolacyjność termiczna?

Czym jest izolacyjność termiczna? To zdolność przegrody budowlanej do przepuszczania ciepła z i do otoczenia. Określana jest współczynnikiem przenikania ciepła opisywanym symbolem U. Jednostka współczynnika przenikania ciepła to [W/m2xK]. Im mniejszy współczynnik U, tym większa izolacyjność termiczna. Hale przemysłowe muszą mieć właściwą izolacyjność dwóch przegród – ścian i dachu.

Sposoby ocieplenia hal przemysłowych

Jakie są sposoby na ocieplenie hal stalowych? Najczęściej generalny wykonawca obiektów przemysłowych w przypadku dachu decyduje się na ułożenie warstwy stanowiącej izolację termiczną – wełny mineralnej, styropianu, poliuretanu (PUR) lub poliizocyjanuratu (PIR) na powierzchni blachy trapezowej układanej na konstrukcji wsporczej. Materiały te mają różny współczynnik przenikania ciepła i różną reakcję na warunki pożarowe.

Innym popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu płyt warstwowych, które układa się na konstrukcji wsporczej. Płyty składają się z dwóch okładzin stalowych i wypełnienia (wełny mineralnej, styropianu lub PIR-u). Da się je wykorzystać tylko w przypadku dachów o większych spadkach.

Jeżeli chodzi o ściany, generalne wykonawstwo hal coraz częściej sięga po system blacha-wełna-blacha, czyli zewnętrzną blachę fałdowaną, którą mocuje się do konstrukcji wsporczej, izolację termicznej z wełny mineralnej i wewnętrzną blachę fałdowaną także mocowaną bezpośrednio do konstrukcji. W większości aktualnie powstających obiektów zastosowanie znalazły płyty warstwowe, którymi obudowuje się obiekt w ułożeniu pionowym lub poziomym. Nie wymagają one dodatkowych konstrukcji wsporczych, o ile właściwie dostosuje się ich rozpiętość. Płyty składają się z zewnętrznej okładziny stalowej i rdzenia, czyli warstwy izolacji termicznej. Są łatwiejsze w montażu niż system blacha-wełna-blacha, a przez to tańsze w wykonaniu.

Ocieplenie obiektu a wymagania prawne

W przypadku hal przemysłowych warto pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) temperatura w obiektach, w których stale przebywają ludzie nie powinna być niższa niż 14 stopni Celsjusza. Jeżeli spadnie poniżej 10 stopni, pracodawca ma obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom ciepłe posiłki i odzież ochronną. Stąd z punktu widzenia firmy bardzo ważna jest izolacyjność termiczna budynku. Wpływa ona nie tylko na koszty ogrzewania, lecz także komfort osób przebywających wewnątrz obiektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.