Samochód to środek transportu, którym często poruszamy się na co dzień. Warto jednak zaznaczyć, że czym innym jest poruszanie się po mieście, pokonując niewielkie odcinki, a co innego wybranie się w daleką trasę. Przed długą podróżą warto sprawdzić kilka elementów pojazdu, ponieważ to właśnie takie detale jak np. wycieczki najczęściej obnażają słabe punkty, a przecież nie ma nic gorszego, niż przerwa w jeździe podyktowana awarią samochodu.  Na co zatem powinno się zwrócić uwagę, aby wycieczka była przyjemnością bez zmartwień i z maksymalnym poziomem bezpieczeństwa? Przyjrzyjmy się!

Stan zawieszenia priorytetem

Nosząc się z zamiarem pokonania dłuższego dystansu pojazdem, warto sprawdzić stan zawieszenia. W tym celu należy wybrać się na stacje diagnostyczną, gdzie fachowcy za pomocą specjalistycznego sprzętu ocenią stan naszego auta. Ponadto, na tzw. ścieżce diagnostycznej łatwo też sprawdzić w jakim stanie są hamulce samochodu. Odpowiednia grubość tarcz i okładzin hamulcowych oraz odpowiednia sztywność zawieszenia to aspekty, które przede wszystkim należy sprawdzić, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, tak by w razie potrzeby naprawy zagwarantować sobie możliwość odwiedzenia warsztatu.

Opony

Ogumienie samochodu, to jedyny element, który ma kontakt z nawierzchnią drogi. Można więc łatwo domyślić się, że to właśnie opony są tym, co odpowiada za przyczepność pojazdu. Przed dłuższą jazdą warto sprawdzić ich stan. Ogumienie spełnia wiele zadań, dlatego też nie powinno się oszczędzać na jego zakupie i przeciągać czasu wymiany zużytych gum. Jeśli opona jest już stara, a jej bieżnik niski, bezzwłocznie należy kupić nowe sztuki. Należy także skontrolować co jakiś czas ciśnienie w oponach.

Wycieraczki

Równie ważnym, co i często zapominanym podczas serwisu podzespołem pojazdu, są wycieraczki samochodowe. Gwarantują one odpowiednią przejrzystość szyby czołowej podczas niepogody, co znacząco podnosi bezpieczeństwo podróży, pozwalając w porę reagować na nagłe zagrożenia, których podczas dłuższych tras nie brakuje. Wycieraczki samochodowe warto więc wymieniać w porę, zanim guma sparcieje, a całość przestanie spełniać swoją funkcję. Jak jednak dobrać odpowiednie modele? Czy istotny jest rozmiar wycieraczek?

Dobór wycieraczek

Wycieraczki samochodowe mogą się różnić między sobą wyglądem, rodzajem mocowania piór oraz właśnie rozmiarem. Dokonując zakupu wycieraczek samochodowych należy posłużyć się odpowiednimi katalogami. Wszystko po to, by odpowiednio dobrać rozmiar wycieraczek samochodowych i inne kluczowe, wyżej wymienione parametry. Takie informacje znajdziemy w Internecie, a nawet w dużych marketach, na dziale z akcesoriami motoryzacyjnymi.

Czy droższe znaczy lepsze?

Jeśli chodzi o wycieraczki samochodowe, niska cena nie zawsze oznacza okazję i oszczędność finansową. Tanie modele są bowiem nierzadko kiepsko wykonane, powodują rysowanie szyby, pozostawiają smugi, a i trwałość pozostawia wiele do życzenia. Nawet rozmiar wycieraczek samochodowych z niższej półki może w rzeczywistości odbiegać od informacji zawartej na pudełku. Warto dołożyć kilka złotych i kupić droższe, lepiej wykonane modele.

Wybierając się w daleką podróż, należy zorientować się, w jakim stanie jest samochód i ogumienie – to priorytet. Nie należy też zapominać o wycieraczkach samochodowych i razie konieczności zakupić nowych, o odpowiednio dobranym rozmiarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.