Przeniesienie treningów pole dance do swojej sypialni, salonu czy przydomowej siłowni to kusząca opcja. Nim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, upewnij się, że wiesz, jaką rurę wybrać i jaką ją poprawnie zamontować. Przyda się również plan na pierwsze treningi. Czy opieka instruktora jest konieczna?

Miejsce na montaż

Sam drążek nie zajmuje wiele miejsca, ale nie oznacza to, że można na nim trenować w każdych warunkach. Zwrócenie uwagi na to jest bardzo istotne, bo jeśli zamontujesz rurkę w niewłaściwym miejscu, szybko może się okazać, że wykonanie na niej akrobacji będzie nie tylko niemożliwe, ale też niebezpieczne.

Rura do pole dance musi być zamontowana w miejscu, wokół którego jest wystarczająco dużo przestrzeni. W większości przypadków wystarczy pusty promień o długości 170 cm, ale nie jest to uniwersalna wartość. Tak naprawdę, by mieć 100% pewności bezpiecznego treningu, należy pozostawić wokół tyle miejsca, ile wynosi Twój wzrost. Wtedy ryzyko uderzenia w meble jest niewielkie, chociaż oczywiście wszystko zależy od układu. Dobrym pomysłem jest zostawienie sobie kilku lub nawet kilkunastu cm zapasu.

Wysokość drążka

Im wyższa rura, tym lepiej. Dlaczego? Bo daje większe możliwości – możesz wtedy wykonywać bardziej skomplikowane akrobacje. Możliwe jednak, że nie dysponujesz wysokim pomieszczeniem. W takim wypadku wybierz drążek o wysokości min. 225 cm. Uznaje się to za minimum, dzięki któremu będziesz w stanie wykonać większość akrobacji.

Jaką rurkę wybrać do treningów w domu?

Do treningów domowych wybiera się zazwyczaj rurki rozporowe. To modele, które wykorzystują siłę docisku kopuł do sufitu i podłogi. Montaż nie wymaga więc specjalistycznego sprzętu, a dodatkowo, jeśli pomieszczenie jest niższe niż 3 m, obejdzie się bez żadnego wiercenia. Natomiast do wyższych pomieszczeń lub gdy chcesz mieć pewność, że drążek będzie nieruchomy, polecamy przykręcenie rurki na stałe do sufitu i podłogi.

Alternatywną opcją, którą często wybierają osoby lubiące mobilność i treningi w różnych miejscach (nawet w plenerze), są rury składane. To modele wolnostojące, z przenośnym podestem, na którym stoi drążek. Są stabilne i niezwykle praktyczne, bo można je wygodnie transportować. Pamiętaj również, że konieczne jest zaopatrzenie się w materac gimnastyczny.

Prawidłowy montaż

Sposób montażu zależy od rodzaju drążka, dlatego należy kierować się informacjami zawartymi w instrukcji od producenta. W razie wszelkich wątpliwości warto skontaktować się ze sprzedawcą.

Jak ćwiczyć w domu?

Istnieje wiele darmowych tutoriali, na podstawie których można stworzyć własną, domową rutynę treningową. Opieka trenera (np. wykup treningów indywidualnych) nie jest więc konieczna, chociaż na początku uważa się ją za niezbędną. Inaczej mówiąc, jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z pole dance, najpierw ćwicz pod okiem instruktora. Doświadczeni sportowcy radzą też, by treningi domowe traktować jako uzupełnienie treningów na sali. Wtedy efekty są najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.