Artykuł partnera.

Kolumny w dużej mierze wpływają na jakość oraz głośność dźwięku. Zarówno jeśli szukamy sprzętu do samodzielnego zestawu stereo, jak i elementu do kina domowego, wybór dobrego głośnika jest kluczowy. Z poniższego artykułu dowiesz się jak wybrać dobry sprzęt.

System dźwięku przestrzennego

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest system dźwięku przestrzennego. Swoją popularnością stale cieszą się systemy 5.1, które wymagają instalacji głośnika centralnego, niskotonowego subwoofera, dwóch kolumn dźwięku otaczającego (surround) oraz dwóch kolumn frontowych. Po ich odpowiednim rozmieszczeniu, odbiorca może uzyskać efekt otoczenia dźwiękami. System 7.1 to rozwinięcie systemu 5.1. Składa się on z dwóch dodatkowych dodatkowo z dwóch tylnych głośników efektowych, które gwarantują jeszcze lepszy efekt przestrzenny. Jedynym ograniczeniem jest fakt, że dźwięki emitowane są tylko w jednej płaszczyźnie.

Parametry – które są najistotniejsze?

Przed zakupem głośników do kina domowego należy zapoznać się z ich parametrami. Bardzo istotna jest liczba przetworników w kolumnie, które odpowiadają za odtwarzanie każdego pasma: wysokiego, średniego i niskiego. Równie ważny jest materiał obudowy – za najlepsze uznawane są te wykonane z drewna, ponieważ charakteryzują się elegancją lekkością oraz wysoką wytrzymałością. Mocne tworzywo wiąże się z niskim ryzykiem uszkodzenia głośników, które narażone są np. na uderzenia mopem bądź odkurzaczem. Same obudowy można podzielić na otwarte i zamknięte.

Dla niższych częstotliwości lepsze będą te ostatnie. Kolejnymi istotnymi parametrami są pasmo przenoszenia i moc. W celu uzyskania dobrej jakości dźwięku w średniej wielkości salonie należy mieć kolumny z zakresem 100-200 W i z wariantem przeniesienia dźwięku o częstotliwości 20-2000 Hz. Tego typu głośniki w swojej ofercie posiadają takie marki, jak Klipsch, Fyne Audio oraz Monitor Audio. Produkty tych firm znajdziemy w sklepie AVstore.pl. Co więcej, moc głośników należy dopasować do mocy amplitunera. Ostatnim ważnym, wyrażonym w decybelach (dB), parametrem jest wysoka sprawność lub skuteczność. Im będzie on wyższy, tym bardziej głośniki będą grać głośniej.  Jeśli taka charakterystyka sprzętu będzie nam znana, z łatwością wybierzemy model, który będzie nam odpowiadał.

Stwórz kino domowe na swoją miarę!

Zakupowi zestawu głośników do kina domowego często towarzyszy pragnienie ich uniwersalności. Mają się sprawdzić nie tylko jako zestaw stereo do słuchania muzyki, lecz także jako zestaw wielokanałowy istotny przy odtwarzaniu ścieżek dźwiękowych z filmów lub gier. Warto również pamiętać, że wszystkie kolumny powinny być zbliżonej wielkości.  Ich konkretny rozmiar i liczba powinny być uzależnione od warunków pomieszczenia, w którym ma znajdować się kino domowe. Parę największych głośników należy umieścić na przodzie, ponieważ poprawi to jakość dźwięku.

Posted in: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.