Ciężko byłoby wskazać człowieka, któremu nie zależy na szczęściu oraz rozwoju osobistym. Niestety, czasami niektóre sytuacje sprawiają, że czujemy się niekomfortowo przez dłuższy czas. Jeżeli niekorzystne samopoczucie psychiczne towarzyszy nam od dłuższego czasu, powinniśmy rozważyć skorzystanie z pomocy specjalistycznej. Warto odwiedzić wówczas gabinet psychoterapeutyczny.

Na czym polega psychoterapia?

Powodów, dla których warto udać się na psychoterapię jest naprawdę mnóstwo.Terapia będzie pomocna każdemu, kto boryka się ze stanami lękowymi oraz depresją. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że bywa pomocna osobom, które borykają się z kryzysem w związku lub osobom, które doświadczyły różnych traum. Zanim udamy się do gabinetu psychoterapeuty, warto jednak wiedzieć czego możemy spodziewać się po terapii. Najważniejsze jest sprecyzowanie celów, które mamy osiągnąć dzięki psychoterapii. Istotne jest także to, aby wiedzieć, że terapeuta nie będzie nam udzielał gotowych porad. Dzięki terapii możemy jednak:

  • odnaleźć źródło stanów lękowych oraz depresyjnych
  • zrozumieć motywy swojego postępowania
  • trwale zmienić swoje zachowanie
  • wzmocnić poczucie własnej wartości
  • uporać się ze stratą

Podczas pierwszych kilku spotkań pacjent ustala z terapeutą tak zwany kontrakt terapeutyczny, podczas którego precyzowane są wspomniane już powyżej cele. Omawiane są także kwestie związane z wypłatą i wysokością honorarium. Psychoterapeuta prawdopodobnie opowie nam również nieco o nurcie w jakim pracuje. Psychoterapia zwiększa prawdopodobieństwo tego, że znajdziemy terapeutę pracującego w interesującym nas nurcie. Nie zawsze bowiem jest tak, że odpowiadają nam metody, którymi posługuje się terapeuta. Terapia zawsze powinna odbywać się w tym samym miejscu i o tej samej porze. Sesje psychoterapeutyczne najczęściej trwają 50 minut i odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu. W przypadku terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, sesje mogą jednak odbywać się nieco rzadziej.

Jaki powinien być dobry terapeuta?

Aby psychoterapia mogła okazać się skuteczna, ważne jest nie tylko zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny, ale również właściwy wybór psychoterapeuty. I choć definicja dobrego terapeuty dla każdego może być nieco inna, nie sposób nie zauważyć, że psychoterapeuta powinien posiadać określone kwalifikacje. Powinien ukończyć kilkuletnią szkołę psychoterapii w wybranym przez siebie nurcie. Ważne jest także odbycie przez niego terapii własnej, a także praca pod stałą superwizją. Dlatego też wybierając gabinet psychoterapeutyczny, zwróćmy uwagę na kwalifikacje oraz doświadczenie osoby odpowiedzialnej za przebieg terapii. Bez wątpienia największy wybór wykwalifikowanych psychoterapeutów znajdziemy w dużych i prężnie rozwijających się miastach. Doskonałą opcją będzie więc psychoterapia w Warszawie, jeżeli mieszkamy w stolicy lub w jej pobliżu.Terapeuta powinien być również osobą wzbudzającą zaufanie. Bardzo istotne jest także to, aby nie wydawał osądów na temat naszych wyborów życiowych. Nie powinien również nakłaniać nas do podejmowania konkretnych decyzji czy wprowadzenia w życie pewnych rozwiązań. Nie na tym polega bowiem jego rola. Oczywiście dobry terapeuta musi być punktualny, bo tylko w ten sposób pokazuje, że szanuje czas swojego pacjenta. Punktualność to zasada, która obowiązuje również pacjenta. Jeśli interesuje nas psychoterapia w Warszawie, warto wybrać gabinet w dzielnicy miasta, od której nie dzieli nas zbyt duża odległość. Warto też sprawdzić, czy w ofercie gabinetu znajduje się psychoterapia online, która pozwoli na kontynuowanie terapii w czasie ograniczeń w przemieszczaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.