Niemalże każdy dzisiejszy dom posiada przyłącz do internetu. W większości przypadków dostęp do sieci jest zapewniany przy pomocy routera WiFi. Niestety część dzisiejszych budynków zbudowanych jest z grubych ścian, które tłumią sygnał routera. W wyniku tego zjawiska zasięg internetu w niektórych pomieszczeniach gwałtowanie się zmniejsza lub nawet zanika całkowicie. Rozwiązań tego problemu może być kilka. W tym artykule wymienione zostaną tylko te najważniejsze.

Geneza problemu

Powodów tłumienia sygnału WiFi jest kilka. Na początku warto się zastanowić, z jakiego materiału zbudowane zostały ściany budynku, w którym mieszkamy. Jeśli są one bardzo grube to problem może być trudny do rozwiązania.

Na co możemy wpłynąć?

Skupmy się jednak na elementach, które są od nas zależne. Należy rozważyć czy nasz router jest umieszczony w dobrym miejscu, tzn. mniej więcej na środku budynku. Jeśli nie, to warto go przenieść w inne miejsce i zobaczyć czy nastąpiły jakiekolwiek zmiany. Często jest też tak, że nasz router jest ograniczony krótkim kablem i nie ma wielu możliwości manewrowania jego położeniem. W tym przypadku należy rozważyć inne opcje.

Niezbędna inwestycja

Gdy powyższa metoda nie zadziała to rozwiązanie problemu będzie wymagało dokupienia dodatkowego urządzenia. Zwykle jest to wzmacniacz sygnału lub dodatkowy punkt dostępu. Urządzenie tego typu zazwyczaj jest bezpośrednio wkładane do gniazdka. A zasada działania jest niezwykle prosta. Takie urządzenie przechwytuje sygnał płynący od głównego routera, wzmacnia go i rozsyła dalej. Jeśli budynek jest bardzo duży to takich urządzeń warto zainstalować więcej aby pokryć zasięgiem wszystkie pomieszczenia.

Inny problem

Jeśli i to nie pomaga, to problem może leżeć jeszcze gdzie indziej. Należy sprawdzić, czy nie jest to wina kart sieciowych umieszczonych w naszych urządzeniach. Mogą być one przestarzałe i nie dostosowane do naszego routera. Warto wtedy rozważyć wymianę urządzeń lub przynajmniej przetestowanie czy cokolwiek się zmienia w kwestii zasięgu internetu.

Może to router?

Kolejną alternatywą jest re-konfiguracja routera. Czasami prosta zmiana kanału nadawania będzie pożądanym rozwiązaniem. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że w okolicy znajduje się więcej sieci nadających tym samym kanałem. W związku z tym mogą się one wzajemnie zakłócać powodując ograniczenie zasięgu lub nawet okresowe wyłączanie urządzenia.

Internet mobilny

Jeśli w naszym miejscu zamieszkania nie ma dostępu do stałego łącza internetowego to dostęp do internetu prawdopodobnie dostarczamy za pomocą sygnału telefonii komórkowej. Bywa tak, że siła sygnału jaki odbieramy jest bardzo niska. W takiej sytuacji możemy zastosować wzmacniacz sygnału GSM, który oprócz polepszenia zasięgu niweluje szumy i zakłócenia podczas wykonywania połączeń telefonicznych.

Podsumowanie

Sposobów na poprawę jakości sygnału WiFi jest naprawdę bardzo dużo. Większość z nich wymaga inwestycji w dodatkowy sprzęt. Jednak nie warto tego robić bez wcześniejszego wyczerpania darmowych opcji. Czasami rozwiązaniem naszego problemu będzie zwyczajne przeniesienie routera w inne miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.