Patrząc na sytuację na światowym rynku surowców naturalnych w 2022 roku, rozsądne wydaje się sprawdzenie alternatyw dla ogrzewania gazowego, czy węglowego.

Jeśli te dwa źródła energii będą niedostępne, to pozostanie nam ogrzewania przy pomocy prądu, co niestety jest droższe. Postanowiliśmy więc przygotować krótki poradnik, jak w łatwy sposób policzyć, ile kosztowałoby ogrzewania przy pomocy nagrzewnica grzejnik zasilanego prądem elektrycznym.

Moc

To ile prądu zużyje grzejnik, można stosunkowo łatwo sprawdzić. Wystarczy sprawdzić jeden z jego parametrów — moc. Parametr ten podawany jest w Watach [W]. Im ta wartość niższa, tym zużycie prądu mniejsze. Nie wiele trudniejsze jest wyliczenie, jaki będzie koszt działania takiego urządzenia. Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba poznać jeszcze jedną zmienną i przeprowadzić prostą kalkulację.

Zacznijmy od ceny prądu. Różni się ona w zależności od miejsca, czasu i taryfy. Średnia cena za 1 kWh (kilowatogodzinę) w 2022 roku wynosi około 77 groszy, ale jeśli chcesz, aby twoje obliczenia były dokładne, to musisz sprawdzić swój cennik. Najłatwiej jest to zrobić analizując ostatni rachunek z elektrowni.

Teraz pora wyjaśnić czym jest wspomniana kilowatogodzina. Jest to jednostka odpowiadająca poborowi prądu przez urządzenie o mocy 1 kilo wata, czyli 1 000 watów przez jedną godzinę. Jeśli więc twój grzejnik ma moc 1000 watów, ta każda godzina jego działania będzie cię kosztowała średnio 77 groszy. Jeśli więc taki grzejnik miałby pracować przez 8 godzin dziennie i przez 30 dni w miesiącu, to przy średniej cenie prądu, miesięczny koszt ogrzewania wyniósłby 185 złotych.

Który typ grzejnika wybrać?

Skoro już wiesz, jak policzyć, ile kosztowało będzie korzystanie z grzejnika elektrycznego, to pora wybrać typ grzejnika. Naszym zdaniem najlepsze są grzejniki, które są w stanie utrzymywać temperaturę po odłączeniu od zasilania, czyli grzejniki olejowe lub ceramiczne. Taki grzejnik pobiera najwięcej prądu podczas rozgrzewania, a następnie włącza się tylko co jakiś czas, aby utrzymać temperaturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.