Artykuł partnera.

Obok innych regionów, gdzie wytwarza się monety lokacyjne, silną reprezentację, ma także Stary Kontynent. Nic w tym dziwnego. Tym bardziej, że równie one cechują się kunsztem wykonania i jakością. Nie bez powodu więc, goszczą w wielu inwestycyjnych portfolio.

Numizmaty bulionowe

Czasem, opisując tego typu mennicze wyroby, można przesadzić z używaniem podkreślających kunszt twórców określeń. W przypadku Filharmonika, do tego typu sytuacji, raczej nie dojdzie. Nie da się bowiem ukryć, że wizualnie, austriacka seria, naprawdę jest jedną z najbardziej imponujących w kontekście wizualnym serią. A już na pewno, niezwykle interesująco przedstawia się tu w równym stopniu awers, jak i rewers każdej z monet. Postanowiono bowiem, by stanowił on odwołanie, do odbywającego się właśnie w Wiedniu Koncertu Filharmoników. Przez kilka dekad, to wydarzenie zdołało zapracować na miano jednego z najważniejszych związanych z kulturą. Ba. Dla wielu, oglądanie lub słuchanie wykonań, jest nieodłącznym elementem każdego pierwszego stycznia. To właśnie wtedy brzmią na żywo dźwięki dzieł wielkich mistrzów. Wśród nich, z całą pewnością, trzeba wymienić choćby Johanna Straussa. Warto tu podkreślić, że taka, a nie inna koncepcja, została wyłoniona na drodze głosowania. Pierwsze egzemplarze serii, ujrzały światło dzienne w 1989 roku. Jest to więc jedna z pierwszych, które wywodzą się właśnie z naszego kontynentu. Także pod kątem inwestycyjnym, zdecydowanie jest się tutaj czym zainteresować. Znakomitym tego przykładem jest nominał, z którego chyba najbardziej ucieszą się ci z inwestorów, których budżet na razie nie należy do możliwie największych. Chodzi tu o monetę, ważącą dokładnie jeden gram. Można ją zdecydowanie określić mianem propozycji niezwykle rozsądnej cenowo.

Skoro już jesteśmy przy nominałach, trzeba powiedzieć, że zwykle największy z nich, stanowi ten, będący równowartością jednej uncji trojańskiej. Skoro zwykle, to można założyć, że są od tego wyjątki. Jednym z takich, jest pierwsza europejska seria monet inwestycyjnych. Pierwsze egzemplarze, ukazały się na rynku w 1987 roku. Britannia, bo o niej tu mowa, jest dziełem uznanej, nie tylko w skali kontynentu mennicy The Royal. Ma ona naprawdę pokaźne doświadczenie. Nic więc dziwnego, że jest ona autorem naprawdę niezwykle jakościowej propozycji. Tak wiodący motyw, jak i czerpiący z niego tytuł serii, to nawiązanie do czasów Imperium Rzymskiego. Na koniec wypada nieco wspomnieć o opisywanym tu wyżej niestandardowym, większym wariancie zawartości kruszcu. Jest to bowiem aż pięć uncji trojańskich.

Również Polska, może poszczycić się emitowaniem własnej edycji monet bulionowych. Jest to Bielik. Jego premiera (wtedy jeszcze pod nazwą Orzeł Bielik) nastąpiła w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Do zmiany nazwy doszło kilka lat temu. W raz z niż, zdecydowano też o odświeżeniu strony wizualnej monet.

W Tavex złoto dostaniesz od ręki, w swojej ofercie firma, która od lat działa na rynki metali szlachetnych w całej Polsce,  posiada złote monety i całą serię sztabek złota. Dodatkowo spotkasz się tu z jedną z najabrdziej rozbudowanych tablic walutowych w kraju. Warto zatem odwiedzić jeden z salonów – kantor Lublin, w którym kupisz złoto, srebro i waluty od ręki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.