Jeśli stoisz u progu poligraficznego biznesu oraz przed wyborem i zakupem sprzętu niezbędnego do wyposażenia mieszalni farb, warto szczegółowo zapoznać się z ofertą producentów branżowych. Wśród podstawowego asortymentu, jakim powinieneś się zainteresować są bez wątpienia mieszalniki, testery, kabiny kolorystyczne, a także stoły do mieszalni. Ten artykuł pomoże Ci dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy doborze asortymentu.

Mieszalniki jako podstawowy element wyposażenia mieszalni

Na rynku dostępne są między innymi mieszalniki MIX-M (najczęściej w przedziale: 1-20).

Sprzęt ten jest używany przy mieszaniu farb nie tylko offsetowych, ale także flexograficznych oraz sitodrukowych. Profesjonalne mieszalniki powinny cechować się przede wszystkim trwałością oraz szybkością. Z pewnością wygoda w użytkowaniu to dodatkowa pozytywna cecha dobrego mieszalnika. Aby użytkownikom mieszalni pracowało się z nim komfortowo, upewnij się, że posiada on system zaciskowy oraz regulację wysokości rakla. 

Jakie elementy wyposażenia wziąć pod uwagę przy wyposażeniu mieszalni?

Oprócz mieszalników, ważne elementy wyposażenia każdej profesjonalnej mieszalni to między innymi testery, kabiny kolorystyczne, a także stoły do mieszalni. Pamiętaj, że każda część z tego asortymentu ma duże znaczenie i wpłynie na jakość codziennej pracy. W tej branży perfekcja w doborze wyposażenia mieszalni będzie mieć bez wątpienia udział w efekcie finalnym pracy.

Testery 

Testery są to urządzenia do sprawdzania odbitek z farb offsetowych (tzw. odbitki próbne).

Sprzęt ten weryfikuje kolor wymieszanej farby. Jest to ważny element w całym procesie mieszania, ponieważ pracownik może ocenić, czy farba ma taki sam odcień jak we wzorniku przed wykorzystaniem jej bezpośrednio w drukarce.

Kabiny kolorystyczne 

Kolejny ważny element wyposażenia mieszalni to kabina kolorystyczna. Jest ona odpowiedzialna ze test kolorystyki wydruków. Najważniejsze w tym sprzęcie jest źródło światła, ponieważ kabina jest zbudowana w ten sposób, by nie odbijała ona promieni świetlnych. 

Stoły do mieszalni 

Przy kompletowaniu sprzętu do swojej mieszalni warto pamiętać także o stołach. Są one ustawiane między innymi pod mieszalniki bądź testery. Stoły w mieszalni mogą być też wykorzystane jako pomocnicze meble do recepturowania farb. Stoły do mieszalni mają różne gabaryty i konstrukcje, które są dopasowane do specyfiki urządzeń, z którymi będą wykorzystywane. Przy wyborze stołu koniecznie pamiętaj, aby sprawdzić materiał blatu – zwróć uwagę np. na stal kwasoodporna, która będzie łatwa w czyszczeniu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.