Na rynku poligraficznym istnieją różne rodzaje drukarni, choć najpopularniejsze są offsetowe i cyfrowe. Te pierwsze służą do drukowania wielkonakładowych wydawnictw. Usługi drukarni cyfrowych kosztują mniej, a firmy te realizują zarówno większe, jak i mniejsze zlecenia dla osób prywatnych i dużych firm

Sprawdź, jak działają drukarnie cyfrowe

Drukarnie cyfrowe, jak wskazuje nazwa, używają metody druku cyfrowego. W obecnych czasach tego typu usługa cieszy się dużą popularnością, gdyż dzięki niej możemy w krótkim czasie wyprodukować sporą ilość wydruków. Na polskim rynku poligraficznym znajdziemy wiele takich firm, choć od lat niesłabnącą popularnością cieszy np. drukarnia Unilogo. Przedsiębiorstwa tego typu korzystają np. z technologii laserowej. Na czym konkretnie ona polega? W pierwszym etapie dane są konwertowane na ramkę, czyli na informację o wydruku. Umożliwia to maszynie cyfrowej modulację wiązki laserowej. W efekcie dochodzi do naświetlenia cylindra, na którym tworzy się obraz. W następnym etapie do wspomnianego cylindra zbliża się toner, przyklejający się do cylindra w określonych punktach. Później toner trafia na podłoże, z którym łączy się pod wpływem temperatury – tak powstaje wydruk.

Największą zaletą druku cyfrowego jest możliwość uzyskania wysokiej jakości materiałów w krótkim czasie. Co więcej, koszt wykonania realizacji nie jest wysoki, gdyż nie zachodzi konieczność ponownego przygotowania formy drukarskiej. Wydruki cyfrowe to obecnie branżowy standard. Korzystają z nich zarówno małe, jak i duże firmy. Dzięki nim uzyskują precyzyjne, personalizowane materiały w niskiej cenie.

Co warto wiedzieć o drukarniach offsetowych?

Drukarnie offsetowe, jak wskazuje na to nazwa, używają druku offsetowego. Jest to przemysłowa forma druku płaskiego, powstała jeszcze w XVIII wieku. Z biegiem czasu stała się naczelną techniką używaną w druku przemysłowym. Druk offsetowy to inaczej druk pośredni. Na bębnie maszyny znajduje się pokryty offsetową gumą cylinder. Guma przenosi obraz do podłoża drukarskiego – na tym polega specyfika tej metody.

Omawiany rodzaj druku dzielimy na druk rolowy (zwojowy) i arkuszowy. Pierwszego z nich drukarnie używają podczas produkcji materiałów w dużych nakładach np. magazyny i czasopisma. Z kolei druk arkuszowy przeznaczony jest do realizacji pozostałych zleceń, takich jak np. broszury, ulotki i etykiety.

Jaki rodzaj druku wybrać?

Jeżeli zależy nam na szybkim wydrukowaniu np. materiałów reklamowych, wówczas warto wybrać druk cyfrowy. Drukarnie cyfrowe oferują wydruki próbne, więc efekt ich pracy poznamy jeszcze przed realizacją całej partii. Ponadto można zamówić dodatkowe złocenia i inne ozdoby drukarskie.

Gdy zamierzamy wydać magazyn lub czasopismo i dysponujemy dużym budżetem, warto rozważyć skorzystanie z druku offestowego – oferuje on znacznie większe możliwości w kwestii kolorystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.